Dziś jest Poniedziałek, 19 Marca 2018 roku
Nowy Dwór Mazowiecki
Znajdujesz się  »  Strona główna  »  Aktualności

Aktualności - Wszystkie

Dzieła z nad Bugu i Wisły - wystawa malarstwa i rzeźby w Galerii "Łącznik"

dodano: 12.03.2018

W piątkowy wieczór, dnia 9 marca 2018 r. o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż dwóch utalentowanych artystów sztuki polskiej, malarza i scenografa Mikołaja Maleszy oraz rzeźbiarza Daniela Ludwiczuka.

Mikołaj Malesza, związany z teatrem od lat 80., stworzył kilkadziesiąt scenografii dla teatrów lalkowych, a także Teatru Telewizji. Jego malarstwo natomiast można było już podziwiać na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, a nagrodzone zostało m.in. na Ogólnopolskim Salonie Zimowym Plastyki czy Konkursie Malarskim na Obraz im. J. Spychalskiego.

Chociaż artysta inspiruje się pełną natury krainą dzieciństwa i nie brak w jego sztuce motywów zwierzęcych (zwłaszcza ptaków), malarstwo Maleszy bez wątpienia nosi znamiona sztuki scenografii, a w obrazach, które nam przedstawił przeważa symbolizm. Daje mu on możliwość intymnej wypowiedzi, a może nawet spowiedzi. Płótna przedstawiające zarówno postaci rzeczywiste, jak i na wpół fantastycznych bohaterów są jak z pogranicza jawy i snu – czasami pięknego, a czasem wręcz groteskowego.

Daniel Ludwiczuk, z wykształcenia inżynier, a z zamiłowania rzeźbiarz, tworzy już od ponad 20 lat. Jest również właścicielem winnicy, z której wina skosztować mogli goście wernisażu. Co więcej, od lat pozostaje współorganizatorem Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Platerowie.

Pośród rzeźb i realizacji, które przedstawił w naszej Galerii „Łącznik” znalazły się abażury, misy i figury, między innymi liczne przedstawienia zwierząt, a zwłaszcza ptaków, co niejako łączyło twórczość jego i Mikołaja Maleszy. Niezwykle fascynujące były fantazyjne dzieła wykonane ze skarbów znalezionych na złomowisku. Natomiast jednym z ciekawych cyklów, które mogli obejrzeć goście wernisażu, był cykl kuraków, przedstawiający wszelakie ludzkie nałogi i przyzwyczajenia.

Zgromadzeni przy lampce wina z podlaskich wzgórz goście mieli wiele okazji aby poznać twórców, zarówno poprzez ich dzieła, jak i osobiście. My również serdecznie zachęcamy wszystkich do poznania autorów i ich myśli, zatrzymania się na chwilę zadumy przed malarstwem Mikołaja Maleszy, czy na chwilę uśmiechu przy rzeźbach Daniela Ludwiczuka. Wystawa w naszej Galerii „Łącznik” potrwa do 5 kwietnia 2018 r. Serdecznie zapraszamy!

 

Kontakt

Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. Paderewskiego 1A
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

Wyszukiwarka


Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach, wpisz swój adres email

Galeria

Ostatnio dodana galeria
WOJCIECH PSZONIAK - BELFER
Losowo wybrana galeria
New Bone i DESTINED w NOK