Relacja

Nowodworski Ośrodek Kultury

GALERIA ŁĄCZNIK: Wernisaż wystawy pt. „Pastele” Arkadiusza Michalika

05.04.2024 r.

5 kwietnia 2024r. w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbył się uroczysty wernisaż wystawy Arkadiusza Michalika, pt. „Pastele”. Jest to pierwsza w historii Galerii Łącznik wystawa w całości poświęcona pastelom.

Można powiedzieć, że artysta już od urodzenia związany jest z grafiką, gdyż jego rodzice trudnili się nią w Wydawnictwie PWN. Podczas studiów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu Arkadiusz Michalik uczestniczył zarówno w zajęciach z grafiki, jak i malarstwa. Obie te techniki towarzyszą jego twórczej drodze do dziś, a jego szczególne zainteresowanie pastelami doskonale to odzwierciedla. Pastele od wieków są uważane za technikę na pograniczu malarstwa i rysunku właśnie.

Jak sam autor opowiadał podczas wernisażu, do tworzenia pastelami zainspirowała go praca z uczniami w szkole i szybko odkrył, że dają one ogromne możliwości wyrazu artystycznego – łączą to, co najlepsze w malarstwie i rysunku.

Pastele artysty nie są jednak typowe – używa bardzo intensywnych barw i nie rozciera ich, aby uzyskać typową dla pasteli ulotność. Jego twórczość w tej technice jest niezwykle zbliżona do malarstwa olejnego.

Jaką tematykę podejmuje w swojej twórczości Arkadiusz Michalik? Są to między innymi refleksje na temat wielu odbytych przez niego podróży, ale także człowieczeństwa i wiary. Pośród obrazów przedstawionych na wystawie znajdziemy więc mieszankę pejzaży, symbolizmu, surrealizmu oraz nutkę abstrakcji.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy pasteli Arkadiusza Michalika – każdy znajdzie tam dzieło dla siebie: obraz zachęcający do głębszej zadumy, czy cieszący oko i ducha pejzaż z podróży.

Wystawa potrwa do 7 maja.