tel./fax: 22 732 08 86

tel.:       22 732 08 76

Spotkania z historią, Nowodworskie nekropolie

Z inicjatywy Nowodworskiego Towarzystwa Historycznego, 30 października 2013 r. w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbyło się niezwykle interesujące spotkanie historyczne poświęcone nowodworskim nekropoliom. W pierwszej części spotkania Pani Maria Możdżyńska opowiedziała przybyłym o historii cmentarzy różnych wyznań znajdujących się niegdyś na obrzeżach Nowego Dworu, a obecnie, także w samym mieście. W podróży po nowodworskich nekropoliach odwiedziliśmy najstarsze, najciekawsze i najpiękniejsze miejsca pochówków, zapoznając się przy tym z niezwykłymi losami ludzi w tych miejscach pochowanych, bardzo często powiązanych bezpośrednio z historią naszego miasta. W części drugiej spotkania, dr Piotr Oleńczak, zajmujący się z ramienia Wojewody Mazowieckiego opieką nad cmentarzami wojennymi oraz miejscami pamięci narodowej, opowiedział zebranym o miejscach pochówku żołnierzy pochodzących z I i II wojny światowej, wojny z 1920 r., znajdujących się na terenie powiatu nowodworskiego, a także o miejscach pamięci narodowej znajdujących się na wspomnianym terenie. Usłyszeliśmy także szereg interesujących informacji pragmatycznych, dotyczących np: rozpoznawania czym wyróżnia się grób wojenny od innych grobów, jakie elementy odróżniają cmentarz wojenny od np. cmentarza garnizonowego itp. Zobaczyliśmy także jak bardzo, w ostatnim roku, zmienił się wygląd grobów naszych bohaterów, na razie w okolicznych miejscowościach, a w przyszłym roku, także w Nowym Dworze Mazowieckim.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich grup wiekowych mieszkańców, były dzieci, młodzież, dorośli, oraz najstarsi mieszkańcy miasta, którzy byli naocznymi świadkami wielu wydarzeń, o których opowiadali prelegenci. Oni to, bardzo żywo reagowali na opowieści dotyczące wydarzeń, które znali z autopsji i na bieżąco je komentowali, uzupełniając nieznanymi niekiedy faktami, lub ubarwiając ciekawymi szczegółami.

Moderatorami środowego spotkania byli ludzie, dla których historia jest przede wszystkim wielka pasją. Żar z jakim opowiadają o dziejach ziemi nowodworskiej stanowi wyraz olbrzymiego patriotyzmu, w tym nowoczesnego patriotyzmu lokalnego, bowiem wiedza o naszej jakżę bogatej i ciekawej przeszłości, stanowi podstawę naszej dumy. Korzystajmy w jak największym stopniu z tego żaru, a także możliwości bezpośredniego kontaktu z najstarszymi mieszkańcami naszego miasta, bo takich spotkań nie zastąpi żadna lekcja historii. Zapraszamy wszystkich na kolejne historyczne spotkania, bo warto wiedzieć.

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://nok.nowydwormaz.pl/images/1007