tel./fax: 22 732 08 86

tel.:       22 732 08 76

Lato z NOK-iem 2012 pozostały tylko wspomnienia

Tegoroczne LATO z NOK-iem rozpoczęliśmy 2 lipca 2012 w upalny, prawdziwie wakacyjny poranek o godzinie 10.00.

Nowodworskie dzieci przywitał Teatr Wielkie Koło spektaklem pt „Sznurkowe skrzaty”, rozśpiewaną opowieścią o rodzinie Supełków, głównym bohaterze Węzełku i kocie Frędzelku. Interaktywna zabawa w sznurkowej krainie bawiła każdego od roku do 100 lat. W drugiej części spotkania aktorzy zaprosili do udziału w warsztatach teatralnych prezentując różne rodzaje lalek: pacynki, kukły, jawajki, nożynki (lalki zakładane na stopy) lalki typu mapety i lalki estradowe. Cała publiczność od babć po małe wnuki zgłębiała tajniki animacji lalkowej wykazując się dużymi umiejętnościami , otrzymując pochwały od prowadzących.

Wtorek 3 lipca to pierwszy wyjazd na kręgle i jak zawsze pełen autobus mniej lub bardziej zaawansowanych graczy, którzy po dwu godzinnym wysiłku pałaszowali z wielkim apetytem frytki w Mc Donald’s.

Od środy do piątku w naszym ośrodku odbywały się warsztaty budowy balonów na ogrzane powietrze. Prowadzącym był Jacek Owczarczak instruktor modelarstwa i absolwent wydziału lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Pierwszy dzień był dość męczący dla młodych modelarzy ponieważ należało dokładnie skleić 10 brytów ( części balonów) o długości 2,5 metra i tak ukształtowała się czasza balonu. Drugi dzień poświęcony był wykończeniu i sprawdzeniu solidności wykonania . Trzeci dzień przyniósł najwięcej emocji bo każdy z wypiekami na twarzy czekał na wypuszczenie swojego balonu, a była to operacja dość skomplikowana. Na cztero metrową wędkę trzeba było zawiesić balon i nasunąć go na komin (1,5 m) w którym podpalony denaturat ogrzewał powietrze do balonu. Tak napełniony ulatywał w powietrze, a młodzi baloniarze z fascynacją obserwowali tor lotu swoich balonów. Po tych emocjach wykonawcy i obserwatorzy udali się na film „Muppety”, disneyowską opowieść o przygodach Kermita, Piggy, Waltera oraz całego grona ich przyjaciół.

Drugi tydzień rozpoczęliśmy wyjazdem na filmowy hit tegorocznych wakacji „ Epokę lodowcową 4 ” i jak można się domyśleć było dużo śmiechu z przygód grupy przyjaciół i najzabawniejszego z nich leniwca Sida. Wtorek poświęciliśmy jednej z najstarszych gier na świecie szachom, warsztaty pn. „Grajmy w szachy” przyciągnęły jak zawsze grono młodszych i starszych zwolenników tej gry.

W środę 11 lipca wybraliśmy się do Zamku Królewskiego. Jedna grupa poznawała zamkowe tajemnice , a druga zwiedzała królewskie komnaty poznając dzień z życia Króla Zygmunta Augusta Poniatowskiego. Była to bardzo interesująca i poznawcza wędrówka, która zaowocuje większą wiedzą o naszym kraju. Po tak przyswojonej historii, relaks w kinie na komiksowym filmie pt. „Niesamowity Spider-Men”.

Czwartek to dzień warsztatów ceramicznych cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem. Młodsi wykonali dzwonki, a starsi grzechotki. Między warsztatami wszyscy mogli obejrzeć film pt „ Alvin i wiewiórki 3 ” muzyczną opowieść o niesfornych „panach i paniach” wiewiórkach.

Ostatni dzień tygodnia zakończyliśmy wyjazdem do Muzeum w Łowiczu gdzie pośród muzealnych skarbów zgłębiliśmy wiedzę o kulturze łowickiej, a każdy wycieczkowicz z kolorowego papieru wycinał barwnego kogutka.

Kolejnym etapem podróży była wizyta w Dinoparku w Kołacinku. Fascynująca podróż w świat prehistorycznych zwierząt poprzez oglądanie małych i dużych modeli dinozaurów , zabawę w paleontologa i robienie zabawnych dinozaurów z podłużnych balonów. Zakończone zakupami w dino parkowym sklepiku i szaleństwem na placu zabaw. Tak upłynął drugi tydzień akcji.

Kolejny tydzień zaczęliśmy wyjazdem na kręgle i jak zawsze pełen autobus wielbicieli tego sportu i dwie godziny celnych rzutów , a po takim wysiłku posiłek.
Następny dzień spędziliśmy na warsztatach ceramicznych , obie grupy, młodsza i starsza, z równym zapałem wykonywały wazoniki zdobione ciekawymi technikami . Po wypaleniu mogą świadczyć różne funkcje użytkowe.

W środę 18 lipca oczekiwany wyjazd do Łodzi. O godzinie 10.15 rozpoczęliśmy zwiedzanie Muzeum Kinematografii , które jest bardzo ciekawym miejscem dla dzieci i dorosłych. Oglądaliśmy postacie z dziecięcych filmów animowanych między innymi ulubieńca wszystkich najmłodszych Kolargola, wyjaśniono nam zasady animacji rysunkowej, pokazano scenografie filmowe i kostiumy z filmu „Ogniem i mieczem „ oraz „Bitwy Warszawskiej”, a na koniec obejrzeliśmy czeski film dla dzieci pt „ Wakacje dla psa” z 1980 roku. Nasze dzieci nie były zbytnio zainteresowane tym filmem i marudziły, a że to stary, a że nieznany, ale w miarę rozwoju akcji zainteresowanie rosło i na twarzach dzieci ujawniały się autentyczne emocje związane z przeżyciami głównego bohatera, okraszane salwami śmiechu, bo była to naprawdę bardzo zabawna opowieść. Po seansie wszyscy byli zachwyceni filmem i to się nazywa „magia kina”. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie łódzkiego ZOO, które znajduje się w olbrzymim parku. Mogliśmy z bliska obejrzeć mieszkańców tego orgodu zoologicznego, szczególnie pięknie prezentowały się tygrysy i lwy. Łódź pożegnała nas deszczem.

W czwartek drugi wyjazd na film „Epoka lodowcowa 4” i pełny autobus miłośników przygód leniwca Sida, mamuta Mann’ego i Diego tygrysa szablo zębatego oraz bardzo rezolutnej babci. Polecamy obejrzeć całą rodziną.

Piątek - koniec tygodnia wieńczymy wyjazdem na Mazury. Pierwszy przystanek to rejs po jeziorach, wypływamy z Rucianego - Nidy. Piękne widoki oglądaliśmy w słońcu i deszczu informowani o urokach okolicy przez samego kapitana. Po drodze obejrzeliśmy zagrodę kurpiowską w Kadzidle, wspaniale zachowane zabudowania i przedmioty użytkowe „opowiedziały” historię życia Kurpiów na przestrzeni dziesiątków lat. Z Kadzidła pojechaliśmy do Kadzidłowa gdzie mieści się Park Dzikich Zwierząt. Ogromna przestrzeń, na której w dużych wolierach żyją zagrożone gatunki jak; ryś ,wilk, żbik, puchacz. Największą frajdą było własnoręczne karmienie niesfornych kóz i saren, a po takim zajęciu ubranie każdego z nas nadawało się do prania ale radości było co niemiara. Zmęczeni dłuższą wędrówką i trochę ubłoceni wróciliśmy do autokaru . Tak zakończyliśmy kolejny tydzień „Lata z NOK-iem”.

Czwarty poniedziałek akcji rozpoczęliśmy wyjazdem do Borzych gdzie znajduje się wioska indiańska. Poznaliśmy historię, obyczaje i stroje indiańskie, a po dawce wiedzy rozpoczęły się gry i zabawy. Tor przeszkód uczył sprawności i umiejętności tropienia zwierząt, było strzelanie z dmuchawki i łuku , łowienie ryb oraz nauka tańców indiańskich. Spotkanie z kulturą Indian zakończyliśmy ogniskiem i udaliśmy się do fermy strusi. Olbrzymie nieloty jak mówi się o strusiach przywitały nasz z dużym zainteresowaniem, chętnie jadły podawaną trawę i kapustę, a Pani opiekun opowiadała o ich zwyczajach. Mieliśmy też możliwość pogłaskania gęsi, królików i różnych gatunków małych kurek. Pobyt zakończyliśmy w sklepiku kupując różnorodne strusie pióra.

We wtorek gościliśmy w NOK klauna LOLO i jego pieska małą pudelkę Psotkę w zabawnym programie cyrkowym .Młodzi widzowie naśladując cyrkowe sztuczki sami próbowali jeździć na monocyklu, żonglować piłkami i wykonywać różne akrobacje. Godzinny program szybko minął , a zadowolona publiczność nie chciała rozstać się z sympatycznymi wykonawcami.

Ostania środa akcji to wyjazd o godzin 6.30 do Radomia i wizyta w Muzeum Ziemi Radomskiej. Zaczęliśmy zajęciami pt „Od ziarenka do bochenka” podczas których starodawną metodą robiliśmy mąkę, poznaliśmy sposoby wypieku chleba, a na koniec sami własnoręcznie zrobiliśmy bułki. Po zajęciach każdy otrzymał własne wypieczone i jeszcze cieple bułeczki. Większość od razu zjadła swoje wypieki ale część wytrzymała i przy ognisku do kiełbasek pałaszowała pyszne bułeczki. Wzmocnieni takim posiłkiem udaliśmy się na zwiedzanie skansenu zaliczając wcześniejszą przejażdżkę wozem po polnych drogach. Obejrzeliśmy wiatraki, chaty chłopskie, drewniany kościół i przepiękny drewniany dworek, który zachwycił wszystkich swym stylowym wyposażeniem. W drugiej części wycieczki udaliśmy się na kręgle i tu nasi uczestnicy ścigali się o miano najlepszego gracza. Wróciliśmy nieco zmęczeni około godziny 19.

Czwartkowe warsztaty ceramiczne przebiegały pod hasłem „Moje ulubione zwierzątko” . Podczas zajęć ulepiono cały zwierzyniec : psy, koty, węże, słonie, myszy i inne bardziej lub mniej znane zwierzęta. Wszystkie ceramiczne dzieła zostaną po wysuszeniu i wypaleniu oddane wykonawcom. Między zajęciami dla wszystkich został wyświetlony film fabularny.
W ostatni dzień tegorocznej akcji udaliśmy się na forty w Janówku. Tam nasi podopieczni poprzez gry i zabawy wprawiali się w strzelaniu i alpinizmie. Wszyscy dzielnie pomimo ogromnego upału zjeżdżali „tyrolką” zabezpieczeni specjalną uprzężą, a dla najlepszego alpinisty nagroda. Dla zgłodniałych kiełbaski samodzielnie upieczone nad ogniskiem, a potem gry i zabawy rekreacyjne przerywane zimnym „prysznicem” bo temperatura tego dnia w cieniu wynosiła około 30 stopni.

„LATO Z NOK-iem” zaczęliśmy w upale i skończyliśmy w upale , pogoda nie zawiodła. Nie zawiodła także frekwencja podczas proponowanych przez nas imprez, w imprezach wyjazdowych wzięło udział 433 dzieci, a na warsztaty, filmy i spektakle w NOK przyszło 336 uczestników.

Jeżeli uważacie, że Lato z NOK-iem to piękna sprawa, uśmiech, przyjaźń i zabawa, to zapraszamy Was do spędzania wakacji z NOK-iem w przyszłym roku. Do zobaczenia.

 • 05cc1336055d80e5
 • 079c9711c18befc4
 • 0b580264d6d61d6a
 • 0dc86eaad9e60ae7
 • 14a622708f9c6d9b
 • 17111c28c84b3c90
 • 173c822ff0e92910
 • 17eeae9badf274ba
 • 1ebb3e2e3186a02e
 • 20aff56b14990935
 • 216dd70911b06693
 • 217ed9365b3d50c6
 • 27da88d007e4af25
 • 2b9780f6527c383d
 • 2d93dc9a3be7b175
 • 2fa01f9d2eea479c
 • 32d41ea1e56defa1
 • 42742befcb149b8c
 • 42b3f1b715d20a90
 • 46e177c668ba4d5d
 • 4936b2bfe2bff8aa
 • 4c582c914445901a
 • 53cd819c9fcddc21
 • 54f0de45754c3750
 • 5777b01b951be84a
 • 57dd76ad438ae1ac
 • 598e0d4aba28f8e8
 • 5b68a42fcbbf4ece
 • 5b9084db84cd4bf9
 • 5e6ae125b01650d3
 • 6055fd7e5d67d431
 • 6712b181f277f84c
 • 6820ec32cf09b2d4
 • 69ec1a657c3ca10f
 • 7021cdd0aa1605cf
 • 725bb59987d83a98
 • 769c7c4c6a8ec99e
 • 775872df6326a807
 • 795fb80e480dd2e4
 • 79bf515d4aeb50cf
 • 7c42934180b3779e
 • 7d19c09bac4cd0c6
 • 7dda28a4e05c4635
 • 7e3e769feb7937d5
 • 84883ebe027826b5
 • 8fdc311d228579a2
 • 91072536c6c6bddc
 • 9631ef4831768f8e
 • a33c1077664490db
 • a4e62614e767d1e5
 • a9d584d371203c81
 • ab6844e4fccdc24d
 • b1d7bffa8d3571e7
 • bc35421eb0fbc721
 • c05e21e877b393cf
 • c66b92a8a536b4e9
 • c8731e92c3f66e95
 • c91cb95ef039c1d2
 • c94a5f2922f43c7c
 • cbb3b6b8d20a0c44
 • d35708a52eda55fd
 • d90938b9bb775d1e
 • df03557f55b2ef56
 • e15db57da4b20964
 • e33f9029bcad2361
 • e3436cfa43790bfe
 • e57fddae091cb9a5
 • f08943c4d3862d2c
 • f22318999c235a37
 • f3e82b6079113ee3
 • f53e7b25cc957ea7
 • fe2e19601ac167dd