tel./fax: 22 732 08 86

tel.:       22 732 08 76

Informujemy, że od listopada kasa Nowodworskiego Ośrodka Kultury będzie czynna: wtorki, piątki 9.30 - 15.30, środy, czwartki 12.30-18.30, poniedziałki kasa nieczynna.

NOWODWORSKIE INSPIRACJE TEATRALNE przegląd szkolnych grup teatralnych

13 czerwca 2011 roku Nowodworskim Ośrodkiem Kultury zawładnęły szkolne grupy teatralne, które wzięły udział w przeglądzie pn: NOWODWORSKIE INSPIRACJE TEATRALNEczyli N I T.

Zamierzeniem przeglądu jest upowszechnianie teatralnych działań dzieci i młodzież, wymiana doświadczeń i rozwijanie umiejętności twórczych. Jurorami byli rówieśnicy ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Oceniali : treść spektaklu, umiejętności aktorskie, scenografię, muzykę i ogólny wyraz artystyczny.

Jako pierwsza wystąpiła grupa ze Szkoły Podstawowej nr 7 w spektaklu pt: „Iskierka”. Dzieci w wieku 7-9 lat opowiedziały edukacyjną historię o zagrożeniu pożarowym i niewłaściwym zachowaniu w lesie. Młodzi aktorzy na scenie NOK stworzyli prawdziwy las z jego mieszkańcami ,a przesłanie spektaklu uświadomiło nam wszystkim kruchość i delikatność leśnego środowiska. Opiekunem i reżyserem grupy była Izabella Ryńska- Pieluchowska.

Kolejna prezentacja ze Szkoły Podstawowej nr 4 nosiła tytuł „Bogowie Olimpijscy we współczesności”. Była to kabaretowa opowieść o ich zagubieniu w naszej rzeczywistość i wynikających z tego żartobliwych sytuacjach, gdzie Pandora przyznaje się do „namieszania” przy tworzeniu naszej nowej reformy oświatowej. Pochwała dla wykonawczyni mądrej i aktualnej piosenki o modelkach. Autorem i reżyserem spektaklu była Anna Kamińska.

Szkoła Podstawowa nr 5 zaproponowała zabawną przeróbkę bajki o Panu Twardowskim pt: „Rzym- czyli o tym jak Klaudylla diabła przechytrzyła”. Główną bohaterką jest uczennica która pokonała diabła , karząc mu uczyć się matematyki i wytrzymać przez rok z panią od tego przedmiotu, co okazało się zadaniem nie wykonalnym nawet dla czarta. Druga warstwa spektaklu to świetna satyra na szkolne życie i negatywne wzorce. Przedstawienie wyreżyserowała Jolanta Szczepanowska.

Decyzją kolegów i koleżanek , w kategorii teatrzyków ze szkół podstawowych ZŁOTY NIT przypadł spektaklowi pt: „Bogowie Olimpijscy we współczesności” przygotowanemu przez uczniów ze szkoły podstawowej Nr 4 .

  • zdjecie_1959f96527742cfc
  • zdjecie_1a85c3df27d263cb
  • zdjecie_262abb79ecd45002
  • zdjecie_44317da55a09f595
  • zdjecie_7f7b108f8ce9ac5f
  • zdjecie_bd2ae94a2e2d3acb
  • zdjecie_cae43f96151cec85

W kategorii teatrów ze szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych jako pierwsze , obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane przez uczniów z Zespołu Szkól Nr 2 pt: „Zakochana dwójka’’.

Młodzież w pięknych strojach kabaretowymi tekstami opowiadała o życiu w naszym mieście na przestrzeni minionego wieku. Tłem do tej retrospektywy były wyjątkowe ,oryginalne i historyczne zdjęcia z Nowego Dworu Maz. Scenariusz i reżyserię tego przedstawienia przygotowały panie Renata Jastrzębska i Maria Możdżyńska.

Następny spektakl nosił tytuł „ W imię miłości ’’ stworzony przez uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 1. Była to komedia romantyczna z wątkiem kryminalnym. Niezrozumiałe intencje powodują lawinę zdarzeń a parodia polskich i zagranicznych seriali wniosła wątek komiczny. Specjalne brawa dla roli Amorka , który z wielkim poświęceniem odgrywał swoja rolę powodując salwy śmiechu. Reżysere i opiekunem grupy była Monika Graczyk.

Uczniowie z Publiczne Gimnazjum nr 2 zaprezentowali dowolną adaptację sztuki W. Szekspira pt: „Romeo i Julia historia nieco inna’’. Była to liryczna opowieść o miłości, ale otoczona współczesnym językiem i zachowaniami środowiska młodzieżowego. Spektakl udowodnił jeszcze raz jak bystrymi obserwatorami jest młode pokolenie i jak potrafi kpić z samych siebie. Opiekunem grupy i reżyserem spektaklu była Małgorzata Pawełas.

Werdyktem rówieśników ze szkół ponadpodstawowych ZŁOTY NIT otrzymało przedstawienie pt:„W imię miłości’’ przygotowane przez uczniów publicznego gimnazjum Nr 1.

Mamy nadzieje że zapewnienia o spotkaniu w przyszłym roku nie były tylko grzecznościowymi formułkami , ale potwierdzeniem słuszności naszych działań i dobrej zabawy podczas I NIT-u