tel./fax: 22 732 08 86

tel.:       22 732 08 76

Uprzejmie informujemy, że podczas wakacji kasa Nowodworskiego Ośrodka Kultury jest czynna w godz. 8:30-15:30.

Bliżej Historii Obwałowania zewnętrzne i wewnętrzne Twierdzy Modlin

W dniu 21 listopada 2007 r.w siedzibie Nowodworskiego Ośrodka Kultury dobyło się kolejne spotkanie w cyklu Bliżej Historii - tym razem tematem pogadanki wzbogaconej pokazem multimedialnym były " Obwałowania zewnętrzne i wewnętrzne Twierdzy Modlin".

W bardzo barwny sposób i z dużym stopniem szczegółowości,Włodzimierz Parfienieniuk opowiedział zebranym o wewnętrznym i zewnętrzym pierścieniu obwarowań modlińskiej cytadeli. Dowiedzieliśmy się o tym dlaczego tak, a nie inaczej, zaprojektowano wały ziemne,bramy wjazdowe, działobitnie, drogi komunikacyjne. Co to jest poterna,mur Carnota,rawelin,dzieło,kaponiera,kurtyna,luneta,czoło? Zapewniam,że znaczenie niektórych z wymienionych pojęć nie ma nic wspólnego z ich potocznym rozumieniem.Ciekawie zaprojektowana prezentacja wizualna ( porównanwcze zestawy map,szkiców ze zdjęciami) znacznie ułatwiała orientację przestrzenną i umożliwiała zlokalizowanie omawianych obiektów zarówno tych istniejących jak i tych zniszczonych w działaniach wojennych lub rozebranych w okresie powojennym.Spotkania Bliżej Historii są znakomitą okazją do wymiany poglądów na temat kontrowersyjnych interpretacji dotyczących przeznaczenia, konstrukcji czy wykorzstywania poszczególnych obietków twierdzy w różnych okresach jej historii.Stanowią wspaniałą platformę do wymiany i uzupełniania informacji na temat twierdzy.Mogą być znakomitym wprowadzeniem dla osób zamierzających przeczytać Ilustrowaną Monografię Miasta Nowego Dworu Mazowieckiego z Historią Twierdzy Modlin, ale także znakomitym uzupełnieniem po jej lekturze. W końcu historia modlińskiej twierdzy to także historia naszego miasta i naszego kraju. Mieszkając w Nowym Dworze Mazowieckim nie zdajemy sobie niekiedy sprawy jak ważne wydarzenia historyczne miały tu miejsce, jak wiele jest wokół nas miejsc ciekawych nie tylko dla historyka wojskowości.Kolejne spotkanie pt:"Koszary obronne i budowle sakralne twierdzy Modlin" ( cytadela,cerkwie i kaplice prawosławne,kościół garnizonowy WP) odbędzie się 12 grudnia 2007r. o godz:17.30 w Nowodworskim Ośrodku Kultury ul.Paderewskiego 22.

Gorąco zachęcamy mieszkańcow miasta do skorzystania z atrakcyjnej i ciekawej prezentacji historii twierdzy, mającej zdecydowany wpływ na dzieje Nowego Dworu Mazowieckiego zarówno w przeszłości jak i dzisiaj.

Kolejne spotkania poświęcone będą w kolejności poniższym zagadnieniom:
"Forty zewnętrzne twierdzy Modlin"
"Obiekty specjalne twierdzy Modlin"
"Twierdza Modlin w okresie I wojny światowej 1914 -1918"
"Twierdza Modlin jako garnizon wojskowy w okresie międzywojennym 1918-1939"
"Obrona twierdzy Modlin we wrześniu 1939 r."
"Twierdza Modlin w filokartystyce i filatelistyce"

  • zdjecie_04c5d632a772ff89
  • zdjecie_397cd7fd20c58161
  • zdjecie_8e1bd11ad468eedf
  • zdjecie_ad2082f8b9db23c6