tel./fax: 22 732 08 86

tel.:       22 732 08 76

FESTIWAL KULTUR historia, tradycja, tolerancja - 23.03.2005r.

Nietypową , ale jakże ciekawą formę spędzenia pierwszego dnia wiosny, zaproponowali uczniom nowodworskich szkól organizatorzy Festiwalu Kultur.

Idea, której celem było przypomnienie współczesnym mieszkańcom miasta fragmentu jego historii dotyczącej narodów, które w większym lub mniejszym stopniu miały związek z jego rozwojem, narodziła się już wiosną ubiegłego roku. Pierwszym etapem projektu był konkurs „ Nowy Dwór Mazowiecki miastem wielu kultur”, którego pokłosiem była zrealizowana podczas ubiegłorocznych Dni Nowego Dworu Mazowieckiego wystawa prac publicystycznych, multimedialnych i plastycznych dotyczących życia narodów zamieszkujących w Nowym Dworze Mazowieckim przed II wojną światową. Arcyciekawe prace przygotowane przez uczniów nowodworskich gimnazjów i szkół średnich stanowiły niewątpliwą atrakcję wspomnianej imprezy.

Z nie mniejszym zaangażowaniem uczniowie gimnazjów, pod kierunkiem swoich nauczycieli, przystąpili do realizacji drugiego etapu projektu, to jest przedstawienia tańców, pieśni, obyczaju, a także gustów żywieniowych narodów związanych niegdyś z naszym miastem. Ogromna praca wykonana przez nich w szkołach znalazła swoje ujście w dniu wagarowicza, w formie dwugodzinnego koncertu.
W hallu hali sportowej NOSiR na uczestników imprezy czekały pięknie udekorowane stoły, na których oczekiwały na degustację liczne potrawy kuchni polskiej, żydowskiej, francuskiej i cygańskiej. Wśród nich nie zabrakło polskiego bigosu , żydowskiej macy i kugiela, francuskich naleśników i cygańskiej zupy „ na gwoździu”. Wszystkie były bardzo smaczne, albowiem pod koniec koncertu stoły świeciły pustkami.
Część artystyczna odbyła się w po brzegi wypełnionej hali sportowej, na tle panoramy Nowego Dworu Mazowieckiego. Rozpoczęła się od sceny nadania praw miejskich wsi Novidwor, potem zaprezentowane zostały publiczności ważne dla historii miasta postaci historyczne, a dalej ważniejsze wydarzenia sportowe i społeczne na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Fragmenty historii Nowego Dworu Mazowieckiego przygotowane przez młodzież Publicznego Gimnazjum Nr 1 zakończyły się klasycznym polonezem wykonanym z prawdziwą gracją przez tancerzy w strojach z epoki.
Po szlachcicach polskich na scenie pojawili się w charakterystycznych strojach i fryzurach przedstawiciele narodu żydowskiego. Widzowie obejrzeli „ kawał życia” w pigułce. Uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 2 zaprezentowali sposób kojarzenia małżeństw, ślub i wesele żydowskie, okraszone pięknymi pieśniami i porywającymi tańcami.
Potem nastąpiła całkowita zmiana nastroju. Z oparów przeszłości wróciliśmy do współczesności. A to za sprawą młodzieży z Publicznego Gimnazjum Nr 4, która przygotowała prezentację kultury francuskiej. Zebrani usłyszeli więc znane utwory Edith Piaf, obejrzeli pokaz mody z lat 60 , a w finale nie mogło zabraknąć kankana, wykonanego w klasycznych XIX wiecznych sukniach , uwieńczonego szpagatem.
Po żywiołowym kankanie scenę opanowali równie żywiołowi Cyganie.
W tej części przygotowanej przez uczniów Publicznego Gimnazjum Nr 3 usłyszeliśmy pieśni cygańskie, zobaczyliśmy wirujące pląsy, a także poznaliśmy opowieść o tym jak Cyganie radzili sobie w trudnych chwilach, czyli jak ugotowali „ zupę na gwoździu”.
Każdy pokaz poprzedzony był krótką informacją, o tym skąd przedstawiciele poszczególnych narodowości znaleźli się w naszym mieście i jaką rolę w nim odegrali, oraz piosenką w wykonaniu Studia Piosenki Fraza .
W efekcie nowodworska młodzież spotkała się z prawie nieznaną, a na pewno nie do końca poznaną sferą życia społecznego w naszym mieście – bogactwem kulturowym jego mieszkańców w przeszłości.
Obrazki z życia narodów mających związek z naszym miastem przygotowała sama młodzież i zaprezentowała je w bardzo nietypowym czasie w pierwszym dniu wiosny, w dniu wagarowicza. Ponad tysiąc dzieci i młodzieży spędziło swój czas nie na zajęciach szkolnych,ale poza szkołą. Na imprezie bardzo atrakcyjnej, poznawczej i bezpiecznej.
Przygotowanej nakładem ciężkiej pracy. Ale było warto.
Na zakończenie imprezy wszystkim jego organizatorom i wykonawcom podziękowała V-ce Burmistrz naszego miasta Pani Maria Sochocka.

 • zdjecie_10195
 • zdjecie_10770
 • zdjecie_12029
 • zdjecie_12118
 • zdjecie_13050
 • zdjecie_13653
 • zdjecie_13937
 • zdjecie_15197
 • zdjecie_15815
 • zdjecie_15848
 • zdjecie_16198
 • zdjecie_16450
 • zdjecie_16916
 • zdjecie_16918
 • zdjecie_17358
 • zdjecie_18089
 • zdjecie_18371
 • zdjecie_18647
 • zdjecie_19369
 • zdjecie_19483
 • zdjecie_19504
 • zdjecie_2113
 • zdjecie_2517
 • zdjecie_2746
 • zdjecie_287
 • zdjecie_3348
 • zdjecie_4113
 • zdjecie_5606
 • zdjecie_5698
 • zdjecie_5948
 • zdjecie_736
 • zdjecie_8010
 • zdjecie_8172
 • zdjecie_9079
 • zdjecie_9214
 • zdjecie_9545