tel./fax: 22 732 08 86

tel.:       22 732 08 76

Kapela ze Wsi Warszawa - koncerty / film / debata

Etnograficzna podróż wzdłuż środkowej Wisły to seria spotkań autorskich, paneli, prezentacji filmu dokumentalnego „Zaginione Urzecze” oraz koncertów zespołów regionalnych i folkowych. Każde z wydarzeń uświetni Kapela ze Wsi Warszawa. 
WSTĘP WOLNY, OBOWIĄZUJĄ ZAPISY TELEFONICZNE POD NR TEL. 22 732 08 76.

18:00 projekcja filmu "Zaginione Urzecze"
18:30 rozmowa o filmie
19:00 dyskusja o Urzeczu z dr. Maurycym Stanaszkiem
20:00 koncert Kapeli Niwińskich
20:30 koncert Kapeli ze Wsi Warszawa
 
"Zaginione Urzecze"
reżyseria Adam Rogala
zdjęcia Wiktor Strumiłło
muzyka Kapela Ze Wsi Warszawa
 
Kapela Niwińskich w swoim repertuarze ma przede wszystkim starodawne oberki, powiślaki, radomskie mazurki, kujawiaki oraz polki, zasłyszane od znamienitych wiejskich skrzypków i harmonistów mazowieckich. Repertuar kapeli pochodzi głównie z obszaru Mazowsza południowo-wschodniego oraz pogranicza Mazowsza i Małopolski, a w szczególności z Radomszczyzny. Muzycy w swej grze starają się zachować jak najwięcej z ludowej maniery swoich mistrzów, uzyskać energetyczne brzmienie dawnych kapel weselnych.
 
Kapela ze Wsi Warszawa
Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty - skrzypce, cymbały, barabany - brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj'ami.
Kapela zdobyła wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych, m.in. "Scena Otwarta" Mikołajki Folkowe 1997 oraz nagroda Orkiestry św. Mikołaja, Festiwal Polskiego Radia "Nowa tradycja" - 1998 r. - II nagroda i nagroda publiczności.
W roku 2004 Radio BBC 3 wyróżniło grupę nagrodą Awards for World Music w kategorii "Newcomer".
Siłą kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza Polską... Ponad 30 krajów, 4 kontynenty. Od Osaki, Tokio i Tajpej poprzez Moskwę, Paryż, Lisbonę, Algier po Nowy Jork, Toronto, Chicago, Seattle, Los Angeles, Vancouver, Adelaide, Melbourne i New Plymouth. Teatry, kluby, festiwale, małe grupki słuchaczy i tysięczne rzesze. I tak bez przerwy już od ponad dwudziestu lat...
****************************************************************

Prosimy o stosowanie zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią: używanie maseczek, dezynfekowanie rąk na wejściu oraz zachowanie dystansu społecznego.
 
Koncert będzie dostępny online!

Sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna 2020.
Wsparcie finansowe: Samorząd Województwa Mazowieckiego, STOART
Patronat: Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Fundacja Dom Wisły
Organizator:
Stowarzyszenie Nasza Choszczówka
 
Do udziału w imprezie uprawnione są osoby, które podpiszą obowiązkowe Oświadczenie o tym, że uczestnik według swojej najlepszej wiedzy, nie jest osobą zakażoną oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. (Oświadczenie dostępne w załączniku można przynieść wypełnione lub wypełnić przed wydarzeniem).
 

 

Załączniki:
Dostęp do URL (https://nok.nowydwormaz.pl/attachments/article/1556/O%C5%9Bwiadczenie.pdf)Oświadczenie[ ]