tel./fax: 22 732 08 86

tel.:       22 732 08 76

Wernisaż Urszuli Michalskiej i Katarzyny Środowskiej

Zapraszamy na wernisaż malarstwa Katarzyny Środowskiej i Urszuli Michalskiej.
24 września 2021 r., godz. 18:00
Galeria Łącznik
Nowodworski Ośrodek Kultury
Nowy Dwór Mazowiecki, ul. I. Paderewskiego 1a
Wstęp wolny


🎨 Urszula Michalska - Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, ilustratorka, instruktorka zajęć plastycznych dla dorosłych i dzieci. Zajmuje się malarstwem i rzeźbą papierową. Projektuje wnętrza mieszkań i domów. Uczestniczka wystaw autorskich i zbiorowych. Prace malarskie artystki znajdują się w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą a także w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej.
Malowanie to dla mnie wielka frajda. Pierwszym moim zawodem było dziennikarstwo, ale drzemiące pragnienie tworzenia zostało wyzwolone jednym codziennym widokiem młodej matki. Rozrzucone klocki po podłodze. To one zainspirowały mnie do powrotu w świat sztuki. Najpierw zaczęły powstawać kolorowe, bajkowe pejzaże, gdzie układ domków przypominał porozrzucane klocki. Zmiany w życiu, wpływały na moje malarstwo. Pojawiały się nowe tematy prac. Powoli następowały zmiany, transformacje stylistyczne oraz sięganie do poważnej społecznej tematyki. W swoich pracach opowiadam o dojrzałości kobiet, maluję „wróżki” czyli kobiety z mojego otoczenia, ich marzenia, dążenia, ambicje. Poruszam problemy społeczne itp. Maluję z potrzeby serca, zachwytu nad przyrodą, otoczeniem i światłem. Ogromny zachwyt przyrodą, światłem, cieniem sprawił, że te wrażenia zaczęłam przenosić na płótno. Pragnę by moje pejzaże wyrażały uczucia i głębokie przeżycia.

🎨 Katarzyna Środowska - absolwentka ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na kierunku Malarstwo i Rysunek. Członkini Mazowieckiego Związku Artystów Sztuk Pięknych. Jej malarstwo wypełnia spokój. W konsekwentnie tworzonej kreacji przestrzeni panuje ład i porządek geometrycznych podziałów oraz stonowanych barw. W przypadku prac architektonicznych, będących na pograniczu abstrakcji, można zaobserwować coraz mocniejsze odejście od realizmu w stronę głębokiej syntezy. Minimalizm i czysta forma, to dla niej sedno sztuki, a proces poszukiwań widoczny w jej malarstwie, wpisuje się idealnie w dyrektywę “im mniej tym więcej”. Kolorem przewodnim tworzonych przez malarkę prac jest niebieski. Symbolizuje on nieskończoność, trwałość, prawdę i wolność. Motywem przewodnim zaś, jest kwadrat, który już od średniowiecza uznawany jest za figurę idealną. Kwadrat jest symbolem stabilizacji i sprawiedliwości, symbolem ziemi, ładu i harmonii.