tel./fax: 22 732 08 86

tel.:       22 732 08 76

Więcej niż Kino - "Wino truskawkowe" + spotkanie z reżyserem

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Więcej niż Kino.
Zaprezentujemy film pt. „𝐖𝐈𝐍𝐎 𝐓𝐑𝐔𝐒𝐊𝐀𝐖𝐊𝐎𝐖𝐄”.
12 listopada 2021 r., godz. 18:30
Nowodworski Ośrodek Kultury, Nowy Dwór Mazowiecki, ul. I. Paderewskiego 1a
WSTĘP WOLNY

Po projekcji odbędzie się spotkanie z wybitnym gościem, reżyserem filmu, scenarzystą, producentem, Prezydentem Polskiej Akademii Filmowej, pomysłodawcą „polskich Oskarów” czyli Polskich Nagród Filmowych „Orły” - Dariuszem Jabłońskim.
Spotkanie poprowadzi tradycyjnie red. Stanisław Zawiśliński.

O filmie:
„Wino truskawkowe” 
Reżyseria: Dariusz Jabłoński
Scenariusz: Andrzej Stasiuk / Dariusz Jabłoński
Gatunek: Dramat / Komedia
Produkcja: Polska / Słowacja
Premiera: 10 kwietnia 2008 (świat)
Nagrody: Film dostał 2 nagrody i 10 nominacji
Czas trwania: 109 minut

W rolach głównych : Jiri Machacek, Zuzanna Fialova, Marian Dziędziel, Cezary Kosiński, Jerzy Radziwiłowicz, Maciej Stuhr.

Proza Andrzeja Stasiuka kusi filmowców, choć na razie bez większych sukcesów. Dokonana parę lat temu ekranizacja "Białego Kruka" pt. "Gnoje" okazała się porażką. Tym milszym zaskoczeniem jest film "Wino truskawkowe" Dariusza Jabłońskiego. Reżyser "Fotoamatora" pokazuje, że biedną Galicję można pokazać z czułością Marqueza i że Polacy nie gęsi, swój realizm magiczny mają.
"Wino truskawkowe" to opowieść o warszawskim policjancie (znany z filmów Petra Zelenki Jiri Machacek), który w wyniku rodzinnej tragedii postanawia uciec na zabitą dechami prowincję w Beskidzie Niskim. To miejsce, gdzie czas się zatrzymał, a ludzie poddają się głównie "najbardziej niewdzięcznemu i trudnemu zadaniu, czyli maksymalnemu przep... czasu".

Dariusz Jabłoński
Ukończył Łódzką Szkołę Filmową, był asystentem Krzysztofa Kieślowskiego.
Kieruje studiem Apple Film Production. Od 1994 roku był wiceprezesem, a od 1999 prezesem Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Filmowych i Telewizyjnych. Od 2000 roku był prezesem Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Obie funkcje sprawował do 2004 roku.
Wyprodukował kilkadziesiąt filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali i teatrów telewizji. Filmy powstały we współpracy z polskimi stacjami telewizyjnymi: TVP, Canal+ Polska, HBO, ale także z udziałem zagranicznych stacji telewizyjnych: ARTE, CANAL+, WDR, MDR, SVT, CTV, oraz w koprodukcji z niezależnymi producentami z Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec, Francji, Szwecji, Izraela, Wielkiej Brytanii. W sumie filmy uzyskały ponad trzysta nagród na festiwalach zagranicznych i krajowych, jeden ostatnich, „Dowłatow” w reż. Aleksieja Germana jr. otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za wybitne osiągnięcie artystyczne na Berlinale 2018.

Jest ekspertem w dziedzinie polityki audiowizualnej. W tym charakterze występował na wielu konferencjach zagranicznych i bierze udział w konsultacjach Komisji Europejskiej. Był współautorem trzech tzw. społecznych projektów ustawy o kinematografii, które były rozpatrywane przez Sejm RP. Obowiązująca Ustawa o Kinematografii powstała w oparciu o te projekty.

Pomysłodawca i organizator Polskich Nagród Filmowych i Polskiej Akademii Filmowej oraz założyciel Niezależnej Fundacji Filmowej, powołanej dla promocji filmu polskiego i jego twórców w kraju i za granicą. Pomysłodawca i Dyrektor Artystyczny SCRIPTEAST'u – programu dla scenarzystów z Europy Środkowej i Wschodniej. Współzałożyciel organizacji polskich producentów, w tym Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, której był pierwszym prezesem w latach 2000–2004. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

Uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania wytycznych przeciwepidemicznych.