tel./fax: 22 732 08 86

tel.:       22 732 08 76

FILM BALKONOWY w Więcej niż kino

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu

„Więcej niż kino”

24 lutego 2023 r (piątek) o godz.18.00

Tym razem :

znakomity dokument

„Film balkonowy”

w reżyserii Pawła Łozińskiego

Gościem wieczoru będzie

reżyser

Paweł ŁOZIŃSKI

Spotkanie poprowadzi

red. Stanisław Zawiśliński

O filmie :

Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować.

Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. "Film balkonowy" to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej? (www. filmpolski.pl)

Opinie widzów :

„Coś wspaniałego: ile twarzy tyle idei, marzeń, smutku, bólu i radości. Może ten dokument pomoże ludziom spojrzeć na siebie jak na innych ludzi, że ta nieznajoma twarz nie jest jakoś bardzo różna od nas. Potrzebne to jest, szczególnie w skłóconej Polsce”.

"W tych niezwykle niestabilnych czasach, gąszczu niepewności o jutro i pędu, żeby zdążyć, Film balkonowy pozwala zatrzymać się i chwilę ochłonąć. Pokazuje to, co ważne, co naprawdę istotne - ludzi i ich emocje. Ludzi pięknych, kruchych, normalnych - naszych sąsiadów”.

Nagrody - m.in. :

Grand Prix na MFF w Locarno ( 2021) i Biarritz ( 2022)

Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) w kategorii: najlepszy film dokumentalny ,2022

Nagroda Publiczności na festiwalu Against Doc Gravity, 2022

Złota Taśma Nagroda Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP, 2023

Paweł Łoziński ( ur.1965), scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych. W latach 1988-92 studiował na Wydziale Reżyserii i Realizacji Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Znany z głośnych filmów, takich jak :Werka, Siostry, Pani z Ukrainy, Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham, Miejsce urodzenia, Ojciec i syn

-----------

zobacz trailer : https://www.youtube.com/watch?v=MG3Kq-WngOo