tel./fax: 22 732 08 86

tel.:       22 732 08 76

Sierpniowa Ballada

 

Na naszej scenie zaprezentuje się też zespół „Krąg” działający przy Nowodworskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, z koncertem nawiązującym do Powstania Warszawskiego pt. „Sierpniowa Ballada”. Zapraszamy już w czwartek, 14 września o godz. 18.00. Wstęp wolny.

 

 

"Program został przygotowany dla upamiętnienia twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (1921-1944). Jego poezja to głos pokolenia Kolumbów – liryka chwytająca za serce, ale też niosąca przesłanie: Nigdy więcej takiego morza krwi i nierównej walki. Krzysztof pisał też cudowne erotyki, w których wyznawał gorącą miłość ukochanej żonie Basi. Harcerce, też mocno zaangażowanej w Powstaniu Warszawskim. Baczyński pisał wiersze katastroficzne i niezwykle poważne, ale też żołnierskie, do marszu np. „O Barbaro” czy „Maszeruje pluton” (zaśpiewamy je w programie). Piosenkami i poezją opowiadamy o Tych wspaniałych dziewczynach: harcerkach, sanitariuszkach i łączniczkach – często bezimiennych. Poświęciły swoje najpiękniejsze lata życia na walkę o wolność. Ginęły od kul. Pod gruzami własnych domów. Na barykadach. Z uzbrojonym po zęby wrogiem.

Dziewczyny łączniczki,
Bez nazwisk dziewczyny,
Po prostu Danuty, Barbary, Krystyny
W swych ładnych sukienkach
Tak miło dziewczęce,
Ze szminką na ustach
Ze śmiercią w torebce”

Piosenki są dokumentem, niektóre jeszcze nieznane, będziemy je wspólnie śpiewać 14 września 2023 r. o godz. 18:00 w naszym gościnnym Nowodworskim Ośrodku Kultury.
Zapraszają Seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku."