tel./fax: 22 732 08 86

tel.:       22 732 08 76

WnK - Ja Olga Hepnarowa, spotkanie z Michaliną Olszańską

WIĘCEJ NIŻ KINO to nie tylko szansa na obejrzenie ciekawych filmów, ale także możliwość spotkania się z wybitnymi przedstawicielami ze „świata filmu”: producentami, reżyserami, scenarzystami, operatorami, aktorami, dziennikarzami.

 

Podczas najbliższego spotkania w cyklu Więcej niż Kino zobaczymy film Petra Kazda i Tomasza Weinrreba pt:”
Ja, Olga Hepnarova

Produkcja: Czechy,Słowacja, Francja,Polska z 2016 roku.
Film czarno-biały.
Czas trwania: 100 minut

Wtorek, 10 lipca 1973 roku, Praga, przystanek na alei Obrońców Pokoju. Kobieta, lat 22, będąca zawodowym kierowcą, wjechała ciężarówką model Praga RN w grupę ludzi oczekujących na tramwaj. 8 osób zginęło, 12 zostało rannych. To nie był nieszczęśliwy wypadek. Działała z premedytacją. Chciała zabić jak najwięcej osób. Nie uciekała przed milicją. Nie broniła się na procesie. Była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci. Dwa dni przed swoim czynem napisała list. "Dlaczego to robię? Żeby zrozumieli, że istnieje kres bezsilności jednostki. Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór - zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę.

Gościem wieczoru będzie odtwórczyni głównej roli, uznana za odkrycie aktorskie 2017r.

Michalina Olszańska

Michalina Olszańska - aktorka, pisarka, skrzypaczka i wokalistka. Urodziła się 29 czerwca 1992 roku w Warszawie, w wieku siedmiu lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. W 2011 r. ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. Zenona Brzewskiego, w tym samym roku zdając na Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina i do Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Wybrała drogę aktorską. Pisze książki, w listopadzie 2009 r. wydana została jej debiutancka powieść "Dziecko Gwiazd Atlantyda", w 2011 r. kolejna pt. "Zaklęta". Michalina jest autorką tekstów i muzyki do piosenek, które również wykonuje. Od dzieciństwa jeździ konno, trenowała łucznictwo sportowe, jej wielką pasją jest woda. Śmieje się, że zasugerowała ją w tym względzie legenda rodzinna, wedle której praprababcia od strony ojca miała być syreną. Pochodzi z rodziny aktorsko-muzycznej, jest córką aktorki i piosenkarki Agnieszki Fatygi oraz aktora Wojciecha Olszańskiego.
Nagrody:
2017
Nagroda Czeskich Krytyków Filmowych w kategorii: Najlepsza aktorka za rolę w filmie "Ja, Olga Hepnarova"
Czeski Lew (Nagroda Czeskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej) nominacja w kategorii: Najlepsza główna rola kobieca za rolę w filmie "Ja, Olga Hepnarova"
2016
Mińsk (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Listapad") Nagroda za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie "Ja, Olga Hepnarova"
Koszyce (Art Film Fest) Nagroda za najlepszą rolę kobiecą w filmie "Ja, Olga Hepnarova"
Wieczór poprowadzi tradycyjnie red. Stanisław Zawiśliński.

Nowodworski Ośrodek Kultury
ul.I.Paderewskiego 1A
23.03.2018r., godz. 18.30
ZAPRASZAMY