Relacja

Inne

650-lecie nadania praw miejskich Nowemu Dworowi Mazowieckiemu: parada, rekonstrukcja i piknik historyczny

16.06.2024 r.

W niedzielę, 16 czerwca 2024r. uroczyście świętowaliśmy 650-lecie nadania praw miejskich Nowemu Dworowi Mazowieckiemu. W ramach XXV Dni Nowego Dworu Maz. odbyła się parada ulicami miasta, rekonstrukcja oraz piknik historyczny!

Niedzielne uroczystości oficjalnie rozpoczęła parada, w której wzięło udział kilkaset osób! Wśród nich znaleźli się rekonstruktorzy, którzy wcielili się w role księcia mazowieckiego Ziemowita III, rycerzy, dworu książęcego, chorągwiarzy i dobosza oraz średniowiecznych mieszczan. Towarzyszyli im przedstawiciele władz samorządowych, instytucji oraz liczne grono uczniów nowodworskich szkół. Parada wyruszyła o godz. 15:00 spod siedziby Nowodworskiego Ośrodka Kultury i idąc ulicami Paderewskiego, Warszawską i Zakroczymską dotarła do Parku Miejskiego im. Józefa Wybickiego, by właśnie tu odtworzyć sceny nadania praw miejskich naszemu miastu. Rekonstrukcji tego podniosłego wydarzenia towarzyszyły pokazy walk rycerskich, tańców dworskich i chorągwiarzy.

W międzyczasie w parku trwał piknik historyczny. W wiosce rzemieślników mogliśmy zapoznać się z dawnymi rzemiosłami i zapomnianymi już zawodami, które miały wielkie znaczenie w życiu średniowiecznych mieszczan. Poznaliśmy m.in. mincerza, kowala i garncarza. W parku pojawiły się namioty historyczne, w których można było zobaczyć i przymierzyć elementy średniowiecznego uzbrojenia i opancerzenia. W specjalnie dla dzieci przygotowanej strefie czekały stanowiska do gry w bulle, kubb, konkurencje na równoważni, strzelnica łucznicza, warsztaty kuglarskie, szermierki i zabawy z liną.
Nie lada gratką była przygotowana specjalnie na tą okazję gra, w której zdobyć można było pamiątkową monetę! Każdy mieszkaniec  mógł własnoręcznie wybić monetę na stanowisku prowadzonym przez mincerza.

Na terenie parku znalazły się również stoiska promocyjne i gastronomiczne.

Dziękujemy za wspólne świętowanie!

Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.