Relacja
Kasyno Oficerskie
Cykl Występów na Zakończenie Sezonu Artystycznego 2024/2025 – Tydzień pełen wielkiej pasji i sztuki
30.06.2025 r.
W ostatnie dni czerwca – Nowodworski Ośrodek Kultury zakończył sezon 2024/2025. Z wielką dumą i radością na scenie przy ul. Paderewskiego i w Kasynie Oficerskim, swój roczny dorobek prezentowały sekcje teatralne, wokalne i instrumentaliści.
Czerwiec w Nowodworskim Ośrodku Kultury już tradycyjnie należał do artystów – tych najmłodszych i tych bardziej doświadczonych. Od 23 do 30 czerwca 2025 r. NOK zaprosił mieszkańców na Cykl Występów na Zakończenie Sezonu Artystycznego 2024/2025, będący podsumowaniem całorocznej pracy sekcji artystycznych. To wyjątkowe wydarzenie jak zawsze przyciągnęło tłumy, przyniosło wiele pięknych chwil i utwierdziło nas w przekonaniu, że kultura lokalna ma ogromną moc!
Teatr, który bawi i wzrusza
Cykl rozpoczął się w poniedziałek 23 czerwca, mocnym akcentem: spektaklem „Życiorys ciasny, ale własny” w wykonaniu seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Nowym Dworze Mazowieckim oraz uczestników warsztatów prowadzonych przez instruktor teatralną Magdę Buczek. Inspiracją do tej teatralnej podróży była twórczość Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – poety, którego absurdalny humor i liryzm idealnie wpasowały się w klimat przedstawienia. Aktorzy z wyczuciem oddali ducha kabaretu i poetyckiego absurdu, bawiąc widzów, ale też prowokując do refleksji. Spektakl był nie tylko artystyczną ucztą, ale również przykładem międzypokoleniowej współpracy poprzez sztukę. Na scenie zaprezentowali się uczestnicy warsztatów teatralnych NOK: Dominika Nowacka, Lena Andrzejczak, Antonina Łaszczyk, Maja Grzesiak, Marta Kwaśnik, Małgorzata Domalewska, Jakub Wójcik, Ignacy Kiełbasiński, Igor Grzesiak, Konrad Kiełbasiński oraz uczestnicy warsztatów teatralnych Uniwersytetu Trzeciego Wieku: Hanna Jurczak, Mirosława Pyrka, Barbara Łempkowska, Barbara Golińska, Edwarda Kiełczewska, Dorota Chojnacka, Zofia Kordowska, Helena Sabała, Wanda Fronczak.
Taniec z energią i przekazem
Kolejnego dnia, we wtorek, 24 czerwca sceną zawładnęła energia zespołu Promyki z Wieliszewa, który zaprezentował spektakl taneczno-ruchowy pt. „Nie Wieś / Nie Miasto”. Była to powieść utkana z dźwięków, wspomnień i humoru, gdzie folk wiejski spotyka się z warszawską, międzywojenną ulicą, zabawą i tańcami. Jedną z głównych ról w spektaklu odegrała Jagoda Rydelek, która jest instruktorem zajęć tańca ludowego w NOK. Świetna choreografia i dynamika występu sprawiły, że widzowie długo nie mogli przestać oklaskiwać artystów i wychodzili z sali tanecznym krokiem, nucąc znane, przedwojenne piosenki.
Dziecięcy teatr, który trafia prosto w serce
W środę, 25 czerwca szczególne miejsce w programie zajął spektakl „Mały Książę” przygotowany przez dwie, dziecięce grupy teatralne NOK. Znana opowieść Antoine’a de Saint-Exupéry’ego w wykonaniu młodych aktorów nabrała świeżości i autentyczności. Było wzruszająco, poetycko, chwilami zabawnie, a nade wszystko – prawdziwie. Dzieci pod opieką artystyczną Marty Gronowskiej i Joanny Piotrowskiej-Kurpiewskiej zaprezentowały nie tylko świetne umiejętności sceniczne, ale też niezwykłą dojrzałość emocjonalną. Dla wielu widzów była to jedna z najbardziej poruszających odsłon tej klasycznej historii.
Muzyka młodych – koncerty instrumentalne
Tego samego dnia nie zabrakło również muzyki w czystej postaci. Uczniowie sekcji instrumentalnych NOK – gry na pianinie, gitarze i skrzypcach – wystąpili w koncercie, który pokazał ich postęp i muzyczną wrażliwość. Dzieci i młodzież zagrały utwory klasyczne, rozrywkowe i autorskie aranżacje. Publiczność miała okazję usłyszeć nie tylko pojedyncze występy, ale również duety. Był to pokaz pracy i rozwoju, który rozgrywa się każdego dnia w salach NOK pod wodzą naszych instruktorów: Joanny Łapko, Aleksandra Kabacińskiego i Krzysztofa Stęchłego. Swoje umiejętności zaprezentowali: Nastka Miernik, Lena Bończyk, Antonina Łaszczyk, Blanka Więckowska, Ignacy Gnoiński, Inez Apinyan, Michalina Mróz, Lena Jabłońska, Jan Białorucki, Zuzanna Zakrzewska, Hanna Latos, Piotr Wrzesiński, Liliana Kuczyńska, Joanna Szczęsnowicz, Madzia i Ola Ryczaj, Nadia Siewierska, Małgosia Grzechnik, Viktoriia Akseniuk, Karol Szczechura, Klara i Łucja Swatek, Aleksandra Ryczaj.
Kultowy Krawczyk w nowym wydaniu
Jednym z najbardziej energetycznych momentów cyklu był koncert, który odbył się 26 czerwca pt. „Krawczyk, jakiego świat nie słyszał” w wykonaniu zespołu Marzyciele pod kierownictwem artystycznym Krzysztofa Prusika. Artyści zabrali nas w muzyczną podróż przez największe przeboje Krzysztofa Krawczyka – od szlagierów po mniej znane piosenki w nowych, akustycznych aranżacjach. Wokal, instrumenty i sceniczna charyzma sprawiły, że publiczność również włączała się do wspólnego śpiewania. To był koncert pełen nowej energii!
Piosenka i poezja w romantycznym wydaniu
Tego samego wieczoru zaprezentowali się również wokaliści ze Studia Piosenki Alicji Borkowskiej. Młodzi artyści sięgnęli po różnorodny repertuar – od klasyki po utwory współczesne, z wyraźnym naciskiem na interpretację tekstu i emocje, których motywem przewodnim była miłość. Na scenie zaprezentowali się: Ilona Dybowska-Skordi, Konrad Kiełbasiński, Magda Kordowska, Piotr Łaszuk i Aneta Wojcieska.
Sztuki wizualne: Pracownia 105 i fotografia
W piątek, 27 czerwca podczas wernisażu Pracowni 105 zaprezentowano prace uczestników zajęć plastycznych prowadzonych przez Małgorzatę Omelańczuk-Pawluk i akwareli prowadzonych przez Elżbietę Murawską. Rysunek, malarstwo, kolaże – na wystawie znalazły się obrazy, rysunki, batiki i akwarele.
Pod wodzą Małgorzaty Omelańczuk-Pawluk swoje prace wystawili uczestnicy zajęć malarskich: Aleksandra Duda, Amelia Grabarczyk, Marta Jóźwik, Cecylia Kuczkowska, Marta Kwaśnik, Małgorzata Łapko, Maria Mania, Beata Michalska, Magdalena Poroźnik, Weronika Sidor, Bogumiła Sławek i Julia Bieńkowska. Rysunek zaprezentowali: Antoni Białowąs, Aleksandra Duda, Amelia Grabarczyk, Aniela Grycko, Dagmara Kalitowska, Julia Mitak, Amelia Portuś, Magdalena Poroźnik, Lilianna Sawicka, Oskar Stachyra, Łucja Swatek i Marta Rutkowska.
Natomiast Pracownia Sztuk Różnych zaprezentowała swoje prace w składzie: Anastasiia Aksentiuk, Małgorzata Bartel, Wanda Kalinowska, Małgorzata Łapko, Nancy Piątek, Amelia Stawicka, Lidia Stawicka, Krystyna Cholewa i Justyna Mazurek.
Swoje akwarele pod opieką Elżbiety Murawskiej przybliżyli: Anna Grzybowska, Izabela Jaskólska, Wanda Jastrzębska, Marta Jóźwik, Wanda Kalinowska, Małgorzata Łapko, Elżbieta Łukaszka-Bandyra, Janina Marcinkiewicz, Beata Michalska, Agnieszka Purina, Piotr Rowicki, Agnieszka Sarga i Monika Wolska.
Od września 2024 r. w NOKu rozpoczęła działalność również sekcja fotograficzna, którą prowadzi Agata Karaśkiewicz. Była więc też przestrzeń do zaprezentowania jej dorobku. Uczestnicy sekcji w składzie: Krystian Kalisz, Jarosław Kościkiewicz, Natalia Raduchowska, Piotr Rowicki i Jakub Wilczyński – mieli się czym pochwalić!
Wydarzenie zgromadziło liczne grono gości, którzy z zachwytem podziwiali dorobek lokalnych twórców. Wystawę można oglądać do 3 września 2025 roku – wstęp wolny!
Miłą niespodzianką na zakończenie wernisażu był koncert zespołu „Zuza Gadowska z Gachami”.
Poczęstunek na ten wieczór zapewniła restauracja Stół Oficerski z Kasyna Oficerskiego w Twierdzy Modlin.
Finał z TeatrONem – spektakl „WALIZKA”
W sobotę, 27 czerwca w Kasynie Oficerskim, teatralny cykl pn. „Przegląd Teatrów Amatorskich TeatrON” zwieńczył spektakl „WALIZKA” w wykonaniu młodych aktorów Teatru Rękawiczka. Przedstawienie poruszało temat tożsamości, pamięci i relacji międzyludzkich – wszystko ujęte w metaforycznej, głębokiej formie teatralnej. Spektakl zachwycił zarówno inscenizacją, jak i grą aktorską. „Walizka” była godnym zakończeniem przeglądu – dojrzałym, emocjonalnym i refleksyjnym. Pozostawiła nie tylko artystyczne wrażenia, ale też ważne pytania, które jeszcze długo będą wybrzmiewać w myślach widzów.
Muzyczna uczta na zakończenie sezonu!
W poniedziałek, 30 czerwca sala Nowodworskiego Ośrodka Kultury wypełniła się dźwiękami i emocjami. Koncert podsumowujący rok pracy sekcji wokalnej prowadzonej przez Paulinę Serwatkę był prawdziwym świętem muzyki i talentu.
Na scenie wystąpiły dwie grupy – młodsza i starsza – prezentując ponad 40 utworów w różnych stylach i językach. Od filmowych klasyków, przez soulowe ballady, po autorskie interpretacje – każdy występ był wyjątkowy. Nie zabrakło świateł, chórków i instrumentów na żywo.
Grupa młodsza wystąpiła w składzie: Zuza Kurdak, Aniela Wasilko, Iza Piotrowska, Ula Nowacka, Gosia Wysocka, Nela Walczak, Łucja Swatek, Letycja Modzelewska, Antek Białowąs, Kamil Daniszewski, Faustyna Swatek.
Grupa starsza zaprezentowała się w składzie: Basia Swatek, Kornelka Rachoń, Julka Sawicka, Vika Aksentiuk, Julek Kołodziej, Alan Grześnikowski, Ala Kraśniewicz, Paulinka Czajkowska, Antosia Łaszczyk, Karola Krauze, Julka Sawicka, Natalka Grędziszewska, Karolcia Zjawińska, Dominik Rachoń, Kinia Bodzak.
Cykl występów na Zakończenie Sezonu Artystycznego 2024/2025 był prawdziwym świętem lokalnej kultury i talentu. Dziękujemy wszystkim instruktorom, artystom, uczestnikom sekcji, rodzicom oraz naszej wyjątkowej publiczności – bez Was to wydarzenie nie miałoby tak wyjątkowego charakteru.
Do zobaczenia po wakacjach!