Zaproszenia

Inne

Spacery historyczne po Nowym Dworze Mazowieckim

15.06.2024 r., godz. 10:00

Rok 2024 jest rokiem 650. rocznicy nadania praw miejskich Nowemu Dworowi Mazowieckiemu.
Z tej okazji, a także w ramach obchodów XXV Dni Nowego Dworu Mazowieckiego zapraszamy Państwa tym razem aż na 3 spacery historyczne z p. Marią Możdżyńską.
8.06 godz. 10:00 – Wielcy zasłużeni dla miasta
15.06 godz. 10:00 – Nowy Dwór Mazowiecki plotkuje
22.06 godz. 10:00 – Nowy Dwór Mazowiecki „dla początkujących”

Start: Nowodworski Ośrodek Kultury (ul. I. Paderewskiego 1A). Czas trwania ok. 1,5 h

8.06
Spacer po naszych trzech najstarszych nekropoliach.
Odwiedzimy miejsca gdzie zostali pochowani ludzie ważni dla miasta, a niekiedy i kraju.
Powiemy dlaczego nie spoczęli w Nowym Dworze ci, którzy naszą miejscowość podnieśli do rangi miasta.
Odwiedzimy groby: 3 posłów na sejm, 1 ministra, 4 proboszczów, jednego burmistrza, uczestników powstań narodowych, właścicieli fabryk, autorów podręczników.
Na cmentarzu ewangelickim wspomnimy między o aptekarzu i 2 biskupach.
Na cmentarzu żydowskim poszukamy macew fundatora biblioteki, cadyka i fotografa.
Podczas spaceru będą mile widziane wypowiedzi i podpowiedzi uczestników.

15.06
Plotka jest tak stara jak rodzaj ludzki. Nowy Dwór jest nieco młodszy, jednak przez 650 lat jego miejskości plotek nazbierało się sporo. Podczas naszego spacerku powiemy kiedy i dlaczego w kraju plotkowano o Nowym Dworze. Spróbujemy odgadnąć jakimi plotkami żyli mieszkańcy miasta w XX, XIX a nawet XVI w. O czym plotkowano na ulicy a o czym nad rzekami? Czy fotograf pobił kupca czy kupiec fotografa? Na kogo z zemsty rzucono oskarżenie? Gdzie plotkowano najchętniej? Na te i inne pytania odpowiemy podczas plotkarskiego spacerku po Nowym Dworze.

22.06
Jeśli uważasz, że Nowy Dwór to szare, nieciekawe miejsce bez historii spróbujemy to zmienić. Ten spacer przeznaczony jest dla początkujących historyków i tych, którzy niewiele wiedzą o Nowym Dworze. Powędrujemy ulicami miasta przypominając gdzie znajdowały się miejsca, które już nie istnieją: fabryki, miejsca kultu, lokale. Zajrzymy na teren getta i tam, gdzie był średniowieczny gród. Opowiemy dlaczego na Placu Solnym nie odbudowano ratusza i gdzie się podział rynek Nowego Dworu.

Przewodnik: Maria Możdżyńska – historyk z pasją, propagatorka i dokumentalistka historii Nowego Dworu Mazowieckiego i okolic. Odznaczona medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, przyznawanym przez Radę Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa. Nowodworzanka w czwartym i piątym pokoleniu. Długoletnia nauczycielka Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim. Autorka wielu publikacji na temat historii Nowego Dworu i okolic. Autorka książki pt. „(Nie)legendy nowodworskie” a także opracowania „Społeczność żydowska w Nowym Dworze od końca XVII do połowy XX w.”.