Zaproszenia

Kasyno Oficerskie

Kolor niejedno ma imię – wernisaż malarstwa Lucyny Pomianowskiej i Grzegorza Macieja Sorbiana

07.09.2024 r., godz. 18:00

W Kasynie Oficerskim, w przepięknej Sali Balowej, 7 września 2024, o godz. 18:00 odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy malarstwa Lucyny Pomianowskiej i Grzegorza Macieja Sorbiana pt. ̨. Wernisażowi towarzyszyć będą prezentacje literackie Miry Białkowskiej.
Serdecznie zapraszamy!
Wstęp wolny.

Lucyna Pomianowska, mieszkanka Krapkowic, absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Maluje od 2006 roku, głównie pejzaż, martwa natura, portret. Pierwsza indywidualna wystawa odbyła się w 2008 r. W Krapkowickim Domu Kultury. Kolejna wystawa odbyła się w 2010 r. w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Zdzieszowicach. 06 lipca 2010 r. Międzynarodowy plener malarsko rzeźbiarski i wystawa poplenerowa w Siedliszczu n/Wieprzem. W 2012 r. Wystawa w Zamku Książ w Wałbrzychu. Malarstwo jest ciągłą przyjemnością i realizacją potrzeby tworzenia. Sztuka tworzenia, to wyrażanie swoich emocji, dlatego też w obrazach zawarte jest dużo ciepła i pozytywnych emocji, cząstka duszy.
Malarstwo jest odtworzeniem tego, co jest wiecznym, niezależnym od wszelkich zmian, niezawisłym ani od czasu, ani od przestrzeni, a więc odtworzeniem istotności duszy we wszechświecie, ludzkości i naturze. Sztuka powinna działać na społeczeństwo pouczająco, moralnie, rozbudzać zmysły piękna, czcić jako formę przekazu najpiękniejszych cech, estetyki, dobra, taktu.

Grzegorz Maciej Sorbian urodzony na ziemi kieleckiej, od pół wieku Nowodworzanin.
Pierwsze zetknięcie z plastyką na serio nastąpiło w szkole średniej i zaczęło się od ołówka i pasteli. Era pasteli trwała z przerwami prawie 30 lat. Potem nastąpiło „odkrycie” farb olejnych. Tak więc od około 2000 roku jest im wierny. Próbował też dekupażu, malowania na szkle a nawet rzeźby w drewnie. Jego zainteresowania skupiają się na tematach figuralnych z uściśleniem : portret. Korzysta z dorobku malarzy świata biorąc od nich inspiracje a dodając własne aranżacje scen. Te próby naśladowcze dały mu podstawy wymagającej techniki olejnej i pozwoliły na dużą swobodę wyboru tematów. Na pytanie: dlaczego maluje, przecież to drogie hobby, odpowiada: dla przyjemności, jednocześnie z przeświadczeniem wagi uczestniczenia w kulturze, które sobie najbardziej ceni. W 2021 na zaproszenie Lucyny Pomianowskiej miał wystawę w Krapkowickim Domu Kultury a w 2022 roku zainicjował aukcję ma rzecz uchodźców: Sztuka przeciw wojnie.

Mira Białkowska
Nowodworska pisarka i poetka. Pisze dla dorosłych i dla dzieci. W swoim dorobku ma powieści dla dorosłych, blisko 400 fraszek, kilkadziesiąt wierszy, scenariusze, teksty piosenek, bajki, opowiadania.
Dotychczas wydała 6 powieści obyczajowych, 2 tomiki z fraszkami i wierszami oraz 7 książeczek dla dzieci.
Jej powieść Wcale mi nie zależy zdobyła tytuł czytelników Najlepszej książki roku (granice.pl), Odmrożona nadzieja Najlepszej książki na wiosnę, książeczka dla dzieci Komnata Zgody otrzymała wyróżnienie na Ogólnopolskim konkursie literackim, a bajka Historia żółtej rękawiczki znalazła się w nagrodzonym projekcie Z teatrzykiem kamishibai przez pokolenia.
Korzystając z dobrodziejstw emerytury oraz wykształcenia i doświadczenia, prowadzi dla dzieci i dla dorosłych spotkania literacko muzyczne, bazując na własnych tekstach.
Dotychczas wydała:
1. „Fraszkowa Uczta” 2016 (tomik fraszek dla dorosłych).
2. „Instrumenty dęte, szarpane… fraszkami przyodziane” 2017 (fraszki dla dzieci)
3. „Kwiatki znane i nieznane fraszkami przyodziane” 2017 (fraszki dla)
4. „Zwierzęta mniej i bardziej znane fraszkami przyodziane” 2020 (fraszki dla dzieci).
5. „Wcale mi nie zależy” 2017 (humorystyczna powieść dla dorosłych). Powieść, decyzją czytelników, zdobyła tytuł „Najlepsza książka na wiosnę” (kat. Z przymrużeniem oka), a następnie Najlepsza powieść obyczajowa 2018 roku.
6. „O co ci chodzi?” 2018 (powieść dla dorosłych, kontynuacja „Wcale mi nie zależy”).
7. „Nareszcie z górki” 2018 (powieść dla dorosłych, kontynuacja jw.)
8. „Bajeczki babci Mireczki” – 2019 (zbiór bajek dla dzieci).
9. „Do pary” – 2019 (tomik fraszek i wierszy dla dorosłych).
10. „Moja przyjaciółka Perypetia” cz.1 i cz. 2 – 2021 (powieść dla dorosłych).
11. „Komnata zgody” – 2022 (bajka). W 2020r. na Ogólnopolskim Konkursie Literackim zdobyła wyróżnienie.
Moja bajka „Historia żółtej rękawiczki” znalazła się w nagrodzonym projekcie „Z teatrzykiem kamishibai przez pokolenia”.