tel./fax: 22 732 08 86

tel.:       22 732 08 76

" Co w puszczy piszczy - wkroczyło w drugie dziesięciolecie " 08.04.2006r.r.

Regionalny Konkurs Ekologiczny „ Co w puszczy piszczy ” dziarsko rozpoczął drugą dziesiątkę swojego istnienia. XI edycja konkursu odbyła się w nowym miejscu i w nowej szacie graficznej.

W tym roku 19 trzyosobowych zespołów-reprezentacji szkół podstawowych i 14 trzyosobowych reprezentacji gimnazjów z 9 gmin północno-zachodniego Mazowsza spotkało się w gościnnych progach szkoły podstawowej Nr 5 w Nowym Dworze Mazowieckim. Od początku zawodnikom i zebranym na sali widzom towarzyszyły silne emocje. Na początek drużyny musiały rozwiązać zadanie wspólne dla wszystkich zespołów. Następnie wszyscy przystąpili do rozwiązywania testów.

Tylko po pięć drużyn ze szkół podstawowych i gimnazjalnych kwalifikowało się do ścisłego finału. W wypadku równej ilości punktów wśród pięciu najlepszych, o awansie decydował wynik pierwszego, wspólnego dla wszystkich zadania. Nie można było pozwolić sobie nawet na chwilę dekoncentracji. Wśród szkół podstawowych, na 30 możliwych do zdobycia punktów, wystarczyło pokonać granicę 20 pkt, aby znaleźć się w finale. Udało się to zespołom z Leoncina, Śladowa, Kampinosu, Borzęcina i Brochowa.

Wśród szkół gimnazjalnych poziom był nieco wyższy. Tutaj tylko pięć drużyn nie przekroczyło granicy 20 pkt. O wyłonieniu piątej drużyny do finału zadecydował wynik zadania pierwszego. Drużyna Nr 1 zdobyła w tym zadaniu 2 pkt, drużyna Nr 3 nie zdobyła żadnego, i to zadecydowało, że nie zakwalifikowała się do finału. Na tym etapie organizatorzy nie poinformowali, które reprezentacje szkół gimnazjalnych zakwalifikowały się do finału.

Przystąpiono do rozwiązywania zadań finałowych w kategorii szkół podstawowych.

Zawodnicy musieli odpowiedzieć na trzy pytania ustne i rozwiązać trzy zadania poglądowe.O ile zadania poglądowe rozwiązywali wspólnie, to na pytania ustne odpowiadali poszczególni członkowie zespołu.Jeżeli odpowiadali samodzielnie,drużyna zdobywała 2 pkt, jeżeli zawodnik konsultował się z kolegami , drużyna otrzymywała tylko 1 pkt.

W wyniku zmagań finałowych najwięcej punktów zdobył zespół ze szkoły podstawowej w Leoncinie, drugie miejsce zajęła drużyna ze szkoły podstawowej w Śladowie, trzecią lokatę zajęła ekipa ze szkoły podstawowej w Kampinosie, na czwartym miejscu uplasowała się reprezentacja ze szkoły podstawowej w Borzęcinie a na piątym uczniowie szkoły podstawowej w Brochowie.

Kiedy rozstrzygnęły się konkursowe boje w kategorii szkół podstawowych, ogłoszono wyniki eliminacji w kategorii szkół gimnazjalnych . Do finału weszły drużyny z Lasocina, Leoncina, Kaliszek, Nowego Dworu Mazowieckiego i Kampinosu.

W wyniku rozgrywki finałowej przeprowadzonej według takich samych zasad jak w przypadku szkół podstawowych, wyłoniono zespoły, które uplasowały się na pierwszym, drugim i piątym miejscu. o trzecią lokatę trzeba było przeprowadzić dogrywkę. W jej wyniku trzecią lokatę ( jednym punktem) zdobyła drużyna z gimnazjum w Kaliszkach.

Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja z gimnazjum w Lasocinie , drugie drużyna z gimnazjum w Leoncinie, czwarte ekipa gospodarzy z gimnazjum Nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim, a piątą uzyskało gimnazjum z Kampinos

Po stresującej pierwszej części imprezy przyszedł czas na drugą o wiele przyjemniejszą - rozdanie, bardzo atrakcyjnych, nagród.

Tę część rozpoczęło uhonorowanie laureatów konkursu plastycznego, który od początku towarzyszy konkursowi wiedzy. Każdego roku odbywa się on pod innym hasłem. W tym roku plastycy „ musieli odpowiedzieć na pytanie ” „ Co wiatry szumią a łąki kołyszą „.

W tym niełatwym zadaniu udział wzięło 103 plastyków. Jury mogło wytypować tylko po trzy najlepsze prace w dwóch kategoriach - szkół podstawowych i szkół gimnazjalnych. W kategorii szkół podstawowych laureatami zostali:

I miejsce Iwona Jaworska z VI kl. szkoły podstawowej w Brochowie

II miejsce Mateusz Wiśniewski z VI kl szkoły podstawowej w Lesznie

III miejsce Asia Lechowska z II kl szkoły podstawowej w Borzęcinie Dużym

W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyły:

I miejsce Cora Chmielowska z II kl publicznego gimnazjum w Izabelinie

II miejsce Julia Jeschke z III kl. publicznego gimnazjum w Izabelinie

III miejsce Dorota Rychlik z II kl. publicznego gimnazjum w Sowiej Woli

Za pierwsze miejsca w konkursie plastycznym laureaci otrzymali rowery górskie, za drugie i trzecie odtwarzacze MP3 i plecaki

Następnie nagrody wręczono zwycięzcom w konkursie wiedzy.

W konkursie wiedzy dla szkół, których reprezentacje zdobyły I, II i III miejsce przekazano odpowiednio kamery cyfrowe, cyfrowe aparaty fotograficzne, drukarki A3.

Uczestnicy konkursu: w kategorii szkół podstawowych otrzymali za I i II miejsce rowery górskie, za miejsce III odtwarzacze DVD, za IV i V miejsce odtwarzacze MP3.

W kategorii szkół gimnazjalnych za I miejsce wręczono skutery z napędem elektrycznym,

za II rowery górskie, za III odtwarzacze DVD, a za IV i V odtwarzacze MP3.

Od wielu lat ubarwiają imprezę występy dzieci ze szkoły podstawowej

w Śladowie.Podobnie było w tym roku. Pod okiem Pani Alicji Ozimek dzieci przygotowały

i zaprezentowały publiczności barwne przedstawienie ekologiczno-przyrodnicze

„Eko Kapturek”

Podczas trwania konkursu dla młodzieży udostępniony był bufet z sokami i słodyczami.

Dla opiekunów bufet ze słodyczami, herbatą i kawą. Jak zawsze, wszyscy obecni zostali poczęstowani bardzo smacznym, ciepłym posiłkiem przygotowanym w szkolnej kuchni.

A wszystko to zawdzięczamy pozostającymi z nami od wielu lat władzom samorządowym

w Nowym Dworze Mazowieckim, Łomiankach, Kampinosie, Czosnowie, Brochowie, Izabelinie, Lesznie, Starych Babicach, Leoncinie, Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego, Zarządowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Zarządowi Banku Spółdzielczego w Nowym Dworze Mazowieckim, Towarzystwu Przyjaciół Kampinoskiego Parku Narodowego, Wydawnictwu Arkadiusza Grzybowskiego, firmie Master Foods Sp z o.o. i cukierni Pana Marka Szarowa w Nowym Dworze Mazowieckim.

Po raz kolejny energia włożona w całe przedsięwzięcie przez jego realizatorów; pracowników Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego im. Kobendzów w Granicy

i Nowodworskiego Ośrodka Kultury w Nowym Dworze Mazowieckim przy życzliwej współpracy Dyrekcji i pracowników szkoły podstawowej Nr 5 w Nowym Dworze Mazowieckim została spożytkowana z dobrym skutkiem. Idea ochrony środowiska naturalnego człowieka i właściwego z nim obcowania wymaga jeszcze wielu lat propagowania wśród ludzi. Wymaga wręcz wychowania dla siebie najmłodszego pokolenia, poprzez wpajanie od najmłodszych lat szacunku dla środowiska naturalnego człowieka, wpajania konieczności zachowania go w możliwie niezmienionej formie, gdyż bezmyślna ingerencja prowadzi wprost do zachwiania równowagi ekologicznej,czego skutki odczuwają już dzisiaj mieszkańcy np:Argentyny. „ Co w puszczy piszczy ” jest doskonałym przykładem, że właściwie prowadzona forma popularyzacji wiedzy, w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju zainteresowania problematyką której dotyczy a to w prostej linii prowadzi do praktycznych działań zmierzających do jej wprowadzenia w życie. Przecież pierwsi laureaci naszej imprezy są już dorosłymi ludźmi, wierzymy, że wiedza nabyta podczas przygotowań do konkursu stała się wyznacznikiem ich postępowania w dorosłym życiu i będzie podstawą do wychowania przez nich kolejnych pokoleń gatunku ludzkiego. Frekwencja na tegorocznej imprezie daje gwarancję, że za rok spotkamy się znowu.

 • zdjecie_0e5e45a817c9b525
 • zdjecie_3036649108067743
 • zdjecie_33bd8c8f4368c221
 • zdjecie_37f71ec852b207be
 • zdjecie_3e81219ad5d5682c
 • zdjecie_50049f16bdfeabe3
 • zdjecie_67b7620edbb69fa7
 • zdjecie_720518c59323f933
 • zdjecie_79d66ba23ba8818d
 • zdjecie_814c803b8a8ea30f
 • zdjecie_9383c36d64c4fded
 • zdjecie_94e45f3c1a387190
 • zdjecie_97dddea22e2d7ce0
 • zdjecie_9b31d1066c047534
 • zdjecie_9bafbda8a3d8f8bc
 • zdjecie_a224097bc8848dd1
 • zdjecie_ade85a159ea32da3
 • zdjecie_ba29b5de8fc72cbc
 • zdjecie_c25abbcde203dde4
 • zdjecie_c4082a0ced4d5faf
 • zdjecie_cd997fe7dc492f42
 • zdjecie_dfd4de9233d20a3e
 • zdjecie_e5e51471d8e9db18
 • zdjecie_e83b480defea1f39
 • zdjecie_f59bcd881a3db27a