tel./fax: 22 732 08 86

tel.:       22 732 08 76

" Co w puszczy piszczy " - po raz dziesiąty 15.04.2005

Kiedy w 1994 r. rodziła się koncepcja popularyzowania wiedzy o walorach przyrodniczych, ciekawostkach historycznych, położeniu geograficznym Puszczy Kampinoskiej, jej wpływu na losy wielu Polaków na przestrzeni dziejów, nikt nie przypuszczał, że idea konkursu pod wieloznacznym tytułem „ Co w puszczy piszczy ” przetrwa tak długo. Zaplanowana z dużym rozmachem impreza wcale nie zwalania biegu. Rokrocznie do konkursu przystępują trzyosobowe reprezentacje prawie wszystkich szkól podstawowych a od trzech lat także gimnazjów z ośmiu gmin stanowiących otulinę Kampinoskiego Parku Narodowego i miasta Nowy Dwór Mazowiecki. Nieśmiało składają także akces uczestnictwa w konkursie instytucje oświatowe północnych dzielnic Warszawy.

Należy pamiętać, że „Co w puszczy piszczy ” to nie tylko konkurs wiedzy. Rokrocznie ogłaszany jest konkurs plastyczny, każdego roku pod innym hasłem: ” Co w puszczy fruwa i lata a nie przypomina ptaka ”, „ Puszcza pod stopami ” , „Wspomnienie z puszczy ” to tylko niektóre tematy, z którymi musieli sobie poradzić młodzi plastycy. I radzili sobie. Każdego roku do Nowodworskiego Ośrodka Kultury spływały setki prac. Jury zawsze miało bardzo trudny wybór.

Ujawniały się prawdziwe talenty artystyczne. Od początku pokonkursowe wystawy prac plastycznych stanowiły oprawę dla zmagań uczestników konkursów wiedzy.

W roku bieżącym na konkurs plastyczny wpłynęło 105 prac.

Do konkursu wiedzy przystąpiło 18 drużyn reprezentujących szkoły podstawowe i 15 zespołów gimnazjalnych.

Po raz dziesiąty, przybyłych na imprezę, powitali Ludwika Kwiadas-Wierzbicka z Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy i Krzysztof Borowski z Nowodworskiego Ośrodka Kultury.

Wśród gości byli między innymi:

V-ce Wojewoda Mazowiecki Pan Adam Mroczkowski,

Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Pani Ewa Stępniewska,

Dyrektor Biura Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Pan Marek Papuga. Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Powiatu Warszawskiego-Zachodniego reprezentowała Pani Krystyna Szulc a Gminny Fundusz Ochrony Środowiska w Nowym Dworze Mazowieckim Pani Teresa Kurzyńska.

O oficjalne otwarcie konkursu prowadzący poprosili Panią Marię Sochocką V-ce Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego i Dyrektora Kampinoskiego Parku narodowego Pana Jerzego Misiaka.

Zabierając głos Dyrektor Jerzy Misiak dokonał podsumowania dziesięcioletniej historii konkursu, podkreślając jego znaczenie w upowszechnianiu wiedzy ekologicznej na północnym Mazowszu.

Jeszcze przed rozpoczęciem zmagań konkursowych głos zabrał Dyrektor Biura Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Marek Papuga, który w ciepłych słowach podziękował organizatorom konkursu za wkład pracy i wytrwałość w krzewieniu wiedzy o naturalnym środowisku człowieka wśród dzieci i młodzieży. Życzył uczestnikom konkursu sukcesów i przekazał dla szkół biorących udział w rywalizacji edukacyjne zestawy ekologiczne.

Po tych wystąpieniach przyszedł czas na zmagania konkursowe. Wszystkie zespoły przystąpiły do rozwiązywania testu kwalifikacyjnego. Przypomnijmy, że do ścisłego finału kwalifikowało się tylko po 5 zespołów w każdej kategorii wiekowej.20 minut na rozwiązanie testu upłynęło bardzo szybko.

Jury udało się na obliczanie wyników. A na estradę wkroczył zespół artystyczny ze szkoły podstawowej w Śladowie, który zaprezentował program ekologiczny pod tytułem Straszne przygody kropelki wody przygotowany przez Panią Alicję Ozimek.

Po barwnym przedstawieniu nastąpiła emocjonująca chwila oczekiwania na wyniki testu, kto zakwalifikował się do finału? A kto dalszą część imprezy będzie oglądał z trybun? Są wyniki. Jury zakomunikowało, że do finału w kategorii szkół podstawowych zakwalifikowały się drużyny reprezentujące szkoły w: Leoncinie, Izabelinie, Kampinosie, Brochowie i Borzęcinie Dużym.

W kategorii szkół gimnazjalnych w finale reprezentowane będą szkoły z: Lasocina, Leoncina, Kaliszek, Kampinosu i Izabelina.

Na sali rozległy się okrzyki radości i szmery zawodu, ale na okazywanie emocji nie było już zbyt wiele czasu. Rozpoczęły się finały.

Zarówno reprezentacje szkół podstawowych jak i gimnazjalnych otrzymały do rozwiązania po trzy zadania poglądowe i po trzy pytania ustne, na które musieli odpowiedzieć. Rywalizacja przebiegała w sportowej atmosferze. Skupienie na twarzach zawodników zdradzało duże emocje i ogromną chęć pokonania rywali. Jury pilnie obserwowało zmagania młodzieży. Z dużą uwagą słuchało odpowiedzi. Ciążyła na nim bardzo duża odpowiedzialność, bowiem różnice punktowe były minimalne i każda odpowiedź lub jej brak mogła mieć ogromne znaczenie w ostatecznym rozliczeniu.

Wreszcie koniec zmagań konkursowych. Jury ponownie udało się w odosobnione miejsce, aby w spokoju obliczyć wyniki konkursu, a na sali pozostali zestresowani uczestnicy konkursu wraz ze swoimi opiekunami. Obliczanie wyników nie trwało zbyt długo, chociaż zgromadzonym w oczekiwaniu na nie, czas ten wydawał się wiecznością. Przyszła wreszcie pora na ogłoszenie wyników.

Ale cierpliwość zawodników jeszcze raz została wystawiona na próbę.

Przed ogłoszeniem wyników organizatorzy złożyli serdeczne podziękowania osobom prywatnym, samorządom i instytucjom samorządowym, a także firmom prywatnym, wspierającym w różnych formach konkurs. Dzięki temu wsparciu „ Co w puszczy piszczy” jest znaczącą imprezą regionalną, z roku na rok rośnie jej prestiż i popularność. Stanowi przykład, że razem można więcej. Wzajemna życzliwość i współpraca daje soczyste owoce, satysfakcję i radość z wykonanej pracy.

W tym roku atrakcyjne nagrody zarówno dla szkół jak i młodzieży, „słodki bufet”, ciepły posiłek zawdzięczamy:

- Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

- Urzędowi Miasta w Nowym Dworze Mazowieckim

- Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego

- Firmie MODEL TEK PAK w Czosnowie

- Urzędowi Gminy w Brochowie

- Urzędowi Gminy w Lesznie

- Urzędowi Gminy w Starych Babicach

- Urzędowi Gminy w Czosnowie

- Urzędowi Gminy w Izabelinie

- Urzędowi Gminy w Kampinosie

- Urzędowi Miasta i Gminy w Łomiankach

- Towarzystwu Przyjaciół Kampinoskiego Parku Narodowego

- Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Powiatu Warszawskiego-Zachodniego

- Urzędowi Gminy w Leoncinie

- Bankowi Spółdzielczemu w Nowym Dworze Mazowieckim

- Firmie „ LUKULLUS „ w Michałowicach

- Firmie „DRUKPOL” w Nowym Dworze Mazowieckim

- Firmie Cukiernia Szarow w Nowym Dworze Mazowieckim

- Agencji Reklamowo-Wydawniczej Grzegorczyk

- kawiarni OLIMP w Nowym Dworze Mazowieckim

Wsparcia technicznego udzieliły nam: Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Firma AUDIO MIX Pana Czesława Dudara.

Z rąk Burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego Pana Jacka Kowalskiego i Dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego Pana Jerzego Misiaka przedstawiciele sponsorów otrzymali pisemne podziękowania i pakiety informacyjne o Kampinoskim Parku Narodowym.

Po uroczystości dzieci ze szkoły w Śladowie odśpiewały, na cześć sponsorów, hymn konkursu – radosną piosenkę pod tytułem „ Co w puszczy piszczy ”.

Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego Jerzy Misiak w serdecznych słowach podziękował bezpośrednim organizatorom i realizatorom imprezy pracownikom Nowodworskiego Ośrodka Kultury Krzysztofowi Borowskiemu, Barbarze Kaszyńskiej, Lidii Godlewskiej i Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy Ludwice Wierzbickiej –Kwiadas, Beacie Bąk i Mariuszowi Morkowskiemu a także społecznie pracującym od wielu lat członkom jury konkursu plastycznego Paniom: Marii Dębskiej i Małgorzacie Omelańczuk-Pawluk, podkreślając ich zaangażowanie, wytrwałość oraz solidność w realizacji przyjętych na siebie zadań związanych z wieloletnią organizacją konkursu.

I wreszcie nadeszła najważniejsza chwila - bohaterowie konkursu plastycznego i konkursu wiedzy doczekali się prawdziwego finału – odczytania wyników

Laureatami konkursu plastycznego pod tytułem: „ Wspomnienie z puszczy ”

zostali:

w kategorii szkól podstawowych:

I miejsce Ewa Skrzynecka ze Śladowa

II miejsce Patryk Kaim z Kaliszek

III miejsce Anna Rabczuk z Łomianek

wyróżnienia: Maja Cholewka z Sowiej Woli

Magda Affek z Nowego Dworu Mazowieckiego

Ola Matfin z Dziekanowa Leśnego

Alicja Borek z Brochowa

w kategorii gimnazjów:

I miejsce Magdalena Wójcik z Nowego Dworu Mazowieckiego

II miejsce Katarzyna Radziszewska z Leszna

III miejsce Cora Chmielewska z Izabelina

wyróżnienie: Monika Chudzyńska z Lasocina

Wszyscy laureaci otrzymali w nagrodę rowery górskie.

W konkursie wiedzy pod nazwą „Co w puszczy piszczy ” zwyciężyli:

w kategorii szkół podstawowych reprezentanci:

I miejsce szkoły podstawowej w Leoncinie

II miejsce szkoły podstawowej w Brochowie

III miejsce szkoły podstawowej w Kampinosie

IV miejsce szkoły podstawowej w Borzęcinie Dużym

V miejsce szkoły podstawowej w Izabelinie

w kategorii gimnazjów:

I miejsce gimnazjum w Lasocinie

II miejsce gimnazjum w Kampinosie

III miejsce gimnazjum w Leoncinie

IV miejsce gimnazjum w Kaliszkach

V miejsce gimnazjum w Izabelinie

W obydwóch kategoriach za pierwsze miejsca uczniowie wygrali dla swoich szkół kamery cyfrowe,

za drugie i trzecie miejsca aparaty cyfrowe.

Indywidualnie wszyscy uczestnicy, którzy zajęli miejsca od pierwszego do trzeciego otrzymali rowery górskie, za czwarte miejsca plecaki turystyczne i śpiwory a za piąte plecaki turystyczne i piłki.

Zbliżają się wakacje organizatorzy mają nadzieję, że te praktyczne przedmioty przydadzą się szkołom w codziennej pracy a uczniom podczas aktywnego wypoczynku po trudach nauki, włączając w nią przygotowania do konkursu„ Co w puszczy piszczy”.

Uczestnicy imprezy pożegnali się hymnem konkursu, którego znajomość będzie, w przyszłym roku, kluczem dostępu do udziału w finale.

 • 100_1973
 • 100_1975
 • 100_1976
 • 100_1979
 • 100_1980
 • 100_1981
 • 100_1982
 • 100_1983
 • 100_1984
 • 100_1985
 • 100_1988
 • 100_1989
 • 100_1990
 • 100_1993
 • 100_1995
 • 100_1996
 • 100_1997
 • 100_1998
 • 100_1999
 • 100_2000
 • 100_2003
 • 100_2004
 • 100_2005
 • 100_2006
 • 100_2007
 • 100_2008
 • 100_2009
 • 100_2010
 • 100_2011
 • 100_2013
 • 100_2014
 • 100_2015
 • 100_2016
 • 100_2017-a
 • 100_2017
 • zdjecie_16931