tel./fax: 22 732 08 86

tel.:       22 732 08 76

Szanowni Państwo, informujemy, że w dniu 30 marca 2023 r. zostały odwołane zajęcia ceramiczne. Za niedogodności przepraszamy.

Więcej niż Kino/ENNIO/gość wieczoru BŁAŻEJ HRAPKOWICZ

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Więcej niż kino". 
Tym razem zobaczymy film "ENNIO" - dokument o legendarnym kompozytorze Ennio Morricone.
Gościem wieczoru będzie krytyk filmowy, prezenter radiowy i telewizyjny BŁAŻEJ HRAPKOWICZ.
Spotkanie poprowadzi tradycyjnie red. Stanisław Zawiśliński.


9 grudnia 2022 r. godz. 18:00
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1a
Wstęp wolny

O filmie:
„Ennio” to wyreżyserowany przez Giuseppe Tornatore (twórcę słynnego „Cinema Paradiso”) film o jego przyjacielu, Ennio Morricone (1928-2020), najsłynniejszym kompozytorze muzyki filmowej. Nie jest to ndokument traktujący tylko o niesamowitej karierze włoskiego artysty. To również opowieść o historii kina, której Włoch, stał się – dzięki swojemu wizjonerskiemu podejściu – ważną częścią. Wspomnieniami o Morricone dzielą się m.in.znani twórcy muzyki filmowej, m.in. John Williams i Hans Zimmer, a także aktorzy (np. Clint Eastwood) i reżyserzy (m.in Quentin Tarantino).
Dokument Tornatore uzmysławia, jakie zmiany zaszły w postrzeganiu muzyki filmowej na przestrzeni lat. Dowiadujemy się też o kulisach powstawania muzyki do głośnych filmów (np. „Misji” , „Cinema paradiso” „Nietykalnych” czy „Dawno temu w Ameryce” ).Ciekawe jest też zderzenie poglądów kompozytora i innych osób współpracujących z nim przy filmach,a także zmieniające się z biegiem lat opinie o poszczególnych kompozycjach Morricone – nie od razu dostrzegano w nich arcydzieła, za jakie dziś uchodzą. Nicią spajającą poszczególne wątki „Ennio” jest przeprowadzony przez Tornatore kilka lat przed śmiercią kompozytora wywiad. Wyłania się z niego,jak i z całego dokumentu, obraz Morricone – człowieka wrażliwego i dowcipnego, ale przede wszystkim oddanego muzyce.

( Opr.. na podst. „Nowego Folderu”)

-----------------
„Ennio”
Reżyseria: Giuseppe Tornatore
Produkcja: Włochy, Belgia, Holandia, Japonia, 2021

 

WIĘCEJ NIŻ KINO to nie tylko szansa na obejrzenie ciekawych filmów, ale także możliwość spotkania się z wybitnymi przedstawicielami ze „świata filmu”: producentami, reżyserami, scenarzystami, operatorami, aktorami, dziennikarzami.