tel./fax: 22 732 08 86

tel.:       22 732 08 76

Informujemy, że od listopada kasa Nowodworskiego Ośrodka Kultury będzie czynna: wtorki, piątki 9.30 - 15.30, środy, czwartki 12.30-18.30, poniedziałki kasa nieczynna.

Jerzy Ratowski/ Malarstwo 1983-2023/ wernisaż

Zapraszamy na wernisaż wystawy pt. "Malarstwo 1983-2023" Jerzego Ratowskiego.
10 listopada 2023 r., godz. 18:00
Galeria Łącznik
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1a
Wstęp wolny


Wystawę będzie można oglądać do 5 grudnia.


O artyście:
Jerzy Ratowski - urodzony w 1956 roku w Zawadach. Zawodowo - grafik reklamowy. Fotograf - kamerzysta. Na stałe mieszkający w Gołyminie - Ośrodku.
W latach 80. XX wieku pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Gołyminie. W latach 1990 - 2010 prowadził firmę usług reklamowych i wideofonicznych. Ostatnie 10 lat pracował w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie, gdzie zajmował się grafiką, poligrafią, scenografią dokumentacją audiowizualną. Obecnie na emeryturze.
Malarstwem "amatorsko" zajmuje się od końca lat 70-tych XX wieku. Od początku lat 80-tych związany z ciechanowskim środowiskiem
twórczym przy ówczesnym WDK, Klub Pracy Twórczej, Stowarzyszenie Pracy Twórczej. Następnie Stowarzyszenie Autorów Polskich, a także członek Mazowieckiego Związku Autorów Sztuk Pięknych.
Posiada w swoim dorobku kilkaset prac olejnych, rysunków, pasteli i karykatur. Jest uczestnikiem kilkudziesięciu plenerów malarskich i podróży artystycznych. Uczestnik licznych wystaw i przeglądów.
Autor okładek do tomików poetyckich.
Zwiedził wszystkie muzea z malarstwem w Polsce, ale także te najsłynniejsze w Paryżu i Rzymie. Oglądał malarstwo w galerii Uffizi we Florencji, oraz w Muzeum Picassa w Barcelonie.
W 2014 roku przejechał pociągiem transsyberyjskim z Moskwy do Pekinu, poznając uroki gór Uralu, płaskie krajobrazy Syberii, zabytkową architekturę Irkucka. Był na wyspie Olcholn gdzie kąpał się w Bajkale. Spał w mongolskiej jurcie w Parku Narodowym Gorchi-Tereldz oraz w skromnym moteliku na pekińskich "Hutongach" w pobliżu Zakazanego Miasta.
Od kilku lat stał się miłośnikiem podróży motocyklowych w poszukiwaniu ciekawych miejsc i krajobrazów.
Najbardziej do niego przemawiają obrazy monachyjskich realistów, od Józefa Chełmońskiego zaczynając, oraz francuskich impresjonistów.
Sztukę współczesną docenia, ale z dystansem.
Uważa, że sztuka jest czymś co pozwala pozostawić po sobie ślad na dłużej niż jedno życie.

  • PP1
  • Sad_w_Gąbinie_1
  • jesień
  • jurek_51
  • zagle-zar