tel./fax: 22 732 08 86

tel.:       22 732 08 76

(Nie)straszne cmentarne opowieści

W środę 9 listopada 2016r. Nowodworski Ośrodek Kultury zaprosił mieszkańców miasta i okolic na wirtualny spacer po nowodworskich nekropoliach.

Przewodnikiem tej wycieczki była Maria Możdżynska, rodowita nowodworzanka, nauczyciel, historyk , a przede wszystkim popularyzator dziejów naszego miasta. Trzeba przyznać ,że na ten spacer wybrała się tylko nieliczna grupa zainteresowanych. Jednak niech żałują ci co nie byli, bo tyle zaskakujących i ciekawych informacji zaprezentowała nam Pani Maria w barwnej i bardzo przyswajalnej formie. Dowiedzieliśmy się gdzie pochowani są „ojcowie” - założyciele naszego miasta. Jakie były losy cmentarza katolickiego, żydowskiego , ewangelickiego oraz cmentarza fortecznego w Modlinie –Twierdzy, na którym najwięcej pochowanych jest Niemców. Ciekawostką była opowieść o „ cmentarzu” dla zwierząt i cmentarzach „cholerycznych” związanych z epidemiami cholery w naszym mieście. Oddzielna opowieścią i bardzo nam bliską była historia grobów pojedynczych lub zbiorowych z II wojny światowej. Tego powinien wysłuchać każdy mieszkaniec naszego miasta, być może w przyszłym roku. Dlatego olbrzymimi brawami i podziękowaniami nagrodziliśmy Panią Marię Możdzyńską za wyjątkowe , edukacyjne i fascynujące spotkanie z historią Nowego Dworu Mazowieckiego.

  • 31df7928309cf91a
  • 33e438f3dfa1664a
  • 729fbc7fc1ccbd7f
  • 888a5c5804aff9fe
  • ee0333495146479f